Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir ?

Adet yaklaşık 9-12 yaş arasında görülür. 9 yaştan daha erken adet görmek patolojiktir, incelemelerini yapmak gerekir.

14 yaşına kadar gelmiş ve hiç adet görmemiş genç kızlarda da inceleme yapmak gerekir. Bu ara dönemde 9-12 yaş civarında ilk adet görülür.

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir ?

İlk adet sonrası 2 sene adet düzensizliği normaldir. Çünkü hipotalamus, hipofiz ve yumurtalık aksı denilen hormonal akışta bir olgunlaşma gerekir. Bu olgunlaşma da yaklaşık 2 yıllık bir süreç içerisinde gerçekleşir.

Eğer bu uzarsa, 2 seneden fazla sürerse bu genç kızın polikistik over sendromu olup olmadığının irdelenmesi gerekir.

14 yaşına gelen kişi hiç adet görmediyse o zaman sekonderseks karakteristiği denilen meme gelişimi ve tüylenme (koltuk altı, apış arası) durumuna bakmak gerekiyor.

Sekondersseks karakteristikleri gelişmiş ise sistemde östrojen hormonu var demektir ama yine de ileri inceleme yapmak gerekir. Çünkü bu hanımların bazılarında adet görememenin nedeni doğuştan kaynaklanan genital organların malformasyonu olabilir.

Dolayısıyla 9 yaş öncesi inceleme, 14 yaş sonrası inceleme, ilk 2 seneden sonra düzensizlik devam ederse yine inceleme gerekir.

Adet Kanaması

Adet kanamasının normali yaşa göre değişir. Mesela yeni adet görmeye başlamış bir kızın kanamaları uzun ve sık olabilir. Bu onun için normaldir. Fakat 20 yaş ve 45 yaş arasındaki kadınların adetleri en az 3 hafta temiz olacak şekilde ve en fazla 7 gün kanama olacak şekilde olmalıdır. Bunu şöyle olabilir yani, 21 gün ile 35 gün arasında adet görmek normaldir.

Ara kanamaların sebeplerini araştırmak gerekir. Eğer adet kanaması çok fazla oluyorsa, kansızlık yapıyorsa yine araştırmak gerekir. Gece çocuk bezi kullanıyorum, gündüz kaç kere tampon değiştiriyorum, tampondan dışarı kanamam geliyor diyen kadınların mutlaka araştırılması gerekir.

Bir de doktorların tedavi etmek istediği halde bu kanama gitsin pis kan gitsin diyip tedavi olmak istemeyen hastalar olabilir. Aslında bu kadının kendi kanı. Pis kan diye bir şey yok, o kan dışarıya akmadığı zaman içeride birikmiyor. Bunu da kişilerin bilmesi gerekiyor.

Adet kanaması düzensiz olan kadınlarda yapılacak şeylerden birisi önce hormon tahlilidir. Ultrasonda değerlendiril ve kitle var mı ya da herhangi bir kist var mı diye. Daha sonra, bu bulunan sebebe yönelik tedaviler uygulanıyor.

  45 yaşından sonraki 50 yaş arasında ise kanama düzensiz olabilir. Bazen ayda 2 kere ya da 3 ayda 1 sonra ayda 3 kere şeklinde kanamalar olabiliyor. Bu dönemdeki kanamalarda eğer kansızlık yapmıyor ise herhangi bir şey kullanmaya gerek yok.

Post menopozal dönemde ise herhangi bir kanama oluyorsa kesinlikle biyopsi ile değerlendirmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan ''Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adetten Sonra Hemen Hamile Kalınır mı

Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı ?

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkarır mı

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkarır mı ?