Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Kadınların adet dönemi ne kadar sıkıntılı geçerse geçsin aylık olarak gecikmeler birçok kadını endişelendirmektedir. Adet gecikmesinin birçok sebebi olup bu noktada sebebi incelenmelidir. Ader gecikmesi birkaç günlük, haftalık ya da 10 güne kadar yaşanabilir.

Bu noktada farklı sebepler yer alırken 10 günün üzerinde ki gecikmelerin farklı sebepleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için adet gecikmesinin nedenleri nelerdir bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde adet gecikmesinin sebepleri nelerdir merak ediyor iseniz yazımızın devamından ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

  Adet gecikmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların en başında gelen sebep ise hamilelik durumudur. Her adet gecikmesinin ardından birçok kadın hamile olduğunu düşünse de her gecikme hamileliğe işaret etmez. Diğer bir sebebe baktığımızda listenin üst sıralarında stres durumu yer almaktadır. Eğer çok yoğun ve stresli bir ay geçirdi iseniz bu durumda adet gecikmeleri yaşanabilir. Ortalama olarak bu gecikme 2 gün ile 7 gün arasında değişebilmektedir.

Bunun yanı sıra hayatınızda büyük değişiklikler yaptı iseniz gecikmeler yaşanabilmektedir. Şöyle ki gündüz vardiyasından gece vardiyasına geçmek, okul saatlerinde değişiklik, uyku saatlerinde değişiklik gibi birçok konu adet gecikmesinde etkili olmaktadır. Bir diğer sebep ise ay içinde kullanılan ilaçlardır. O ay kullanılan bir antibiyotik, ağrı kesici, farklı ilaçların kullanımı ne yazık ki adet gecikmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde hormon ilaçlarının da adet gecikmesinde etkisi büyüktür. Kullanılan doğum kontrol hapı, ertesi gün hapı, doğum kontrol iğnesi ve progesteron ilaçları adet düzenini etkilemektedir.

  Adet gecikmesinin diğer nedeni arasında ani kilo alıp kilo vermedir. Eğer ay içinde ya da dönem içinde aniden kilo alıp vermeler yaşandı ise adet düzensizliği ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda eğer çikolata kist, polistik over sendromu mevcut ise bu durumlar da adet gecikmesinin en büyük nedenleri arasındadır. Aynı zamanda adet döneminde şiddetli kasık ağrılarına da sebep olabilmektedir. Adet gecikmesinin diğer sebepleri ise; depresyon, guatr, emzirme, anoreksia, bulumia, aşırı egzersiz yapımı, yumurtlama düzensizliği gibi sebepler listede bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tansiyonu Ne Düşürür

Tansiyonu Ne Düşürür ? | İbrahim Saraçoğlu

Bakıcılar için Kamera Sistemleri

Bakıcılar için Kamera Sistemleri