Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet Sancısına Ne İyi Gelir ? | Bitkisel Yöntemler

   Doğurganlığın bir göstergesi olan ve sağlıklı her kadının anne olabilmesinin diyeti olan adet görmek, her ay ortalama olarak üç ile yedi gün arası devam eder ve menopoz dönemine kadar da bir rutin şeklinde her ay tekrarlanır.

Bazı ilaçların kullanımından doğan yan etkiler, bazı rahatsızlıklar ve hamilelik gibi durumların, adet kanamasını ertelemesi, değiştirmesi ya da engellemesi olası bir durumdur. Ancak çoğu kadının, bitkin, depresif, ağrılı ve mutsuz hissettiren bu adet dönemlerini, sansıcız, rahat ve ağrısız atlatabilmeniz için adet sancısına iyi gelen bitkisel yöntemler ve doğal  gıdalar bulunmaktadır.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir ?

Adet Sancısı Neden Olur?

Vücudumuzda magnezyum ile diğer çeşitli mineraller ve vitaminlerin eksik olması adet sancısına sebep olabileceği gibi rahim duvarında oluşan iyi huylu tümörler olan miyomlar da, adet sancısına sebep olmaktadır.

Ayrıca rahim içerisinde oluşan kanamanın, vajinaya boşalmış olduğu kanalda bulunan darlıklar da kan akımını bozması nedeniyle rahim içerisinde ki basıncın  artmasına sebep olur ve bu durumda adet dönemlerinin sancılı geçmesine sebep olur.

   Çoğunlukla bakterilerin sebep olduğu tüpler, yumurtalık ve leğen kemiğinin iç yüzeyi ile alakalı olan iltihabi hastalıklar da adet sancısına neden olurken, adenomiyozis rahatsızlığı  da rahmin içini kaplayan endometium tabakası, rahim kasının içerisine doğru girintiler yaparak büyük ve böyleliklede adet dönemlerinin sancılı geçmesine sebebiyet verir. Ayrıca rahmin için kaplayan doku olan endometriuminin rahim dışına yerleşmesi ile endometrioziw oluşur ve bu dokularda her ay kanama oluşurken buna bağlı da sancılar ortaya çıkabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, uterus polipleri, enfeksiyonlar, rahim tümörleri, rahim içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri ile yumurtalık tümörleri, rahim içi araçlar, çift uterus ya da uterusda septun bulunması ve kızlık zarının adet göremeyecek biçimde tam kapalı olması gibi durumlar da adet sancılarına sebep olan nedenler arasındadır.

Tarçın Çayı İle Adet Sancılarını Hızlı Bir Şekilde Kesmek

   Tarçın baharatı, antiklot, anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri sayesinde adet sancılarını geçirmede son derece etkilidir ve bunun yanı sıra tarçın, demir, manganez ve kalsiyum açısından da zengin olması sebebiyle adet sancılarında hızlı bir ağrı kesici olan tarçını, çay olarak tüketebilirsiniz.

Tarçın çayının yapımı ise, bir tatlı kaşığı toz tarçını, kaynatmakta olduğunuz bir bardak sıcak suya ilave ederek, on dakika kadar demlenmesini beklemeli ve dilerseniz içine bir tatlı kaşığı kadar bal da ilave edebilirsiniz. Adet dönemizden bir ya da iki gün önce tarçın çayını, günde iki ya da üç bardak olarak tüketmek adet döneminizin sancısız geçebilmesini sağlayacaktır.

Adet Ağrısı Kesici Susam

Susam, adet sancısı kesici görevi görmekte ve damarlarda ki kan akışını düzenlemesi sayesinde adet dönemlerinde meydana gelen kramplarında önüne geçmektedir. Bir avuç kadar susam, yaklaşık olarak iki ya da üç saat kadar suda bekletilerek yenmelidir. Bunu adet dönemizin her günü uygulayabilirsiniz.

Sıcak Kompres İle Adet Sancısından Kurtulmak

Karın bölgenize sıcak kompres uygulayarak kaslarınızı rahatlatabilir ve kan akışını hızlandırabilirsiniz. Böylelikle de adet sancısından kurtulmanız mümkündür. Sıcak kompres yöntemi için sıcak su torbaları, plastik pet şişe ya da ıslatarak mikro dalga da ısıtmış olduğunuz bir havluyu kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygularken dikkat etmeniz gereken ise, sıcaklığın cildinize zarar verebilecek kadar şiddetli olmaması gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan ''Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu