Adet Söktürücü Besinler ve Yiyecekler

Adet Söktürücü Yiyecekler ve Besinler İbrahim Saraçoğlu

Kadınların her ay yaşadığı adet kanaması, yumurtalayabiliyor olmanın ve üreyebilirliğin göstergesi olup, adet kanamalarının düzenli olması ayrıca üreme sisteminin sağlıklı çalıştığı hakkında da bilgi vermektedir.

Kadınlarda menopoz dönemine kadar sürmekte olan adet kanamaları, ergenlik çağından başlayarak her ay üç ile beş gün kadar sürmekte ve her yaştan kadının zorlu günler geçirmesine sebep olmaktadır. Adet kanaması dönemlerinde sancı hissedilebilir, kasıklarda ve karında ağrı olabilir, mevsimsel bir rahatsızlığın ya da üşütme gibi rahatsızlıkların yaşandığı dönemlere denk gelmesi durumunda ise oldukça ağrılı geçebilmektedir. Peki adet söktürücü besinler nelerdir ? 

Adet Söktürücü Yiyecekler ve İçecekler

Adet Söktürücü Bitkisel Çaylar

Bazı bitkiler, ağrılı ve sancılı geçen adet dönemlerinin daha rahat geçmesini sağlar ve  aynı zamanda adet söktürücü bitkisel çaylar da bulunmaktadır. Adet dönemleri sancılı ve ağrılı geçen, adet kanaması uzun süreli ya da normalinden kısa süren kadınlar papatya ve biberiyeden yapılan bitkisel çayı içebilirler. Bu bitkisel çayın yapımı ise, bir tutam papatya ve bir tutam biberiye, sıcak suyun içerisine koyularak demlenir ve ortalama on beş dakikalık bir demlenme sonrasında ise ılık olarak tüketilebilir.

   Eğer adet döneminin daha sorunsuz geçmesini istiyorsanız, atkuyruğu otu çayı tüketebilirsiniz. At kuyruğu otundan yapılan bitkisel çay için, bir tutam atkuyruğu otu kaynar suyun içerisine atılarak, ağzı kapalı bir biçimde demlenmeye bırakılır ve yaklaşık on ya da on beş dakika sonra çayınızı ılık olarak tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitkisel Çaylar
Adet Söktürücü Bitkisel Çaylar

Ancak atkuyruğu otunun biraz acı bir tada sahip olması sebebiyle içmekte zorlanabileceğinizden dolayı çayınız bir tatlı kaşığı kadar bal ilave etmeniz daha kolay içebilmenizi sağlayacaktır. Ağrılı adet dönemlerinde ve adet düzensizlikleri durumunda kullanılan civan perçemi ile çörek otundan elde edilen çayın yapılışı ise, bir tatlı kaşığı kadar çörek otu ile bir tutam çörek otu, iki bardak kadar sıcak suyun içerisine atılarak on veya on beş dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlenmesi ile içilebilecek olan bu bitkisel çayın içerisine bir miktar bal karıştırarak tüketebilirsiniz.

Adet gecikmeleri sorununa birebir çözüm olan çiriş otu ise, kaynar suyun içerisine atılarak demlenmelidir ve demlenen bu çiriş otundan elde edilen çaya bir miktar bal ilave ederek tüketmek ise son derece etkili bir adet söktürücü etkisi göstermektedir.

Baharat olarak sıkça kullandığımız ve adet söktürücü özelliği ile bildiğimiz bitkilerden biri olan kekik ise, demlenerek çayının içilmesi adet dönemlerine iyi gelmektedir. Ayrıca kekik çayını içemeyenler ise sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı kekiği az bir miktar bal ile karıştırarak tüketebilir.

Adet düzensizliklerini önlemek için ise, üreme sisteminin sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinen çörek otunu bal ile karıştırıp tüketebileceğiniz gibi bir bardak suya karıştırarak da içebilirsiniz.

Adet dönemlerini düzene sokmak isteyen ya da adet dönemlerini daha rahat geçirmek isteyen kadınlar ise, bir miktar sıcak su içerisine alıç bitkisini ilave edip bekletmesinin ardından bu suyu içmeleri yeterli olmaktadır. Uzun yıllardır hormon dengesini sağlamak amacıyla kullanılan ve anavatanı Amerika olan koho, ülkemizde siyah ve mavi renkleri ile bazı aktarlarda bulunabilmekte ve salatalara ilave ederek tüketebileceğiniz gibi çay olarak da tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Yiyecekler

Adet Söktürücü Yiyecekler
Adet Söktürücü Yiyecekler

Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları sıkıntılarını düzenlemek, hafifletmek ve adet söktürücü olarak kullanabileceği içeceklerin yanı sıra adet dönemlerini düzenleyen, konforlu hale getiren ve adet söktürücü yiyecekler de bulunmaktadır.

İçerdiği faydalı elementler, mineraller ve vitaminler açısından son derece faydalı olan kereviz, adet dönemlerinde isterkereviz çorbası olarak, ister kereviz yemeği olarak, isterseniz de kereviz salatası olarak tüketin adet döneminin sorunsuz ve rahat geçmesini sağlayabilen bir sebzedir.

Ayrıca kereviz sebzesi adet söktürücü bir özelliğe sahiptir. Kerevizin yanı sıra havuç da adet söktürücü özelliği ile bilinmektedir. Havuç, çiğ olarak tüketildiğinde rahim kaslarının fonksiyonlarını desteklerken, hormonların da dengeli bir şekilde salgılanmasını sağlamaktadır.

Bu sayede de havuç, adet döneminin daha rahat geçirilmesini sağlamaktadır. Adet döneminde bünyeyi rahatlatıcı özelliği sahip ve adet dönemini kolaylaştıran dere otunun ise çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Kurutularak toz haline getirilip, çorbalara, salatalara ve yemeklere ilave ederek tüketebileceğiz gibi yoğurt veya bal ile karıştırılarak da tüketilebilen zerdeçal, adet kanamalarını düzenleme ve adet dönemi yaşanan sancıları azaltma özelliklerine sahiptir.

Adet Söktürücü Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü

C vitamini, folik asit, magnezyum, demir, B6 vitamini, kalsiyum, fosfor ve krom mineralleri açısından oldukça zengin olan soğan suyu, kanserle savaşır, kan şekerini düşürür, adet söktürücüdür ve adet ağrılarını geçiricidir.

Soğan suyunu regl halindeyken tüketebileceğiniz gibi, adet söktürücü İbrahim Saraçoğlu kürünü soğan kabuğunu kullanarak da elde edebilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu adet söktürücü soğan kürünün malzemeleri ise, bir adet soğan, tencere, bıçak ve marketten satın alabileceğiniz yarım litrelik pet şişe su.

Adet söktürücü soğan kürünün yapılışı ise, iki bardak kadar klorsuz su tencereye koyularak kaynatılır ve kabuğu çıkarılmış ve dörde bölünmüş bir adet orta boy yemeklik soğan, kaynayan suya atılarak on dakika daha kaynatılır, ardından süzülerek ılımaya bırakılır.

  Bu elde edilen su, sabah ile akşam olmak üzere günde iki kez ılık olarak tüketilebilir. Bu soğan kürü, adet söktürücü olduğu gibi yumurtalıklarda bulunan kistlerin de doğal olarak vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Soğan kürünü günde iki kez olacak şekilde on beş gün boyunca devam edilmeli ve kürü tekrarlamadan önce altı ay ara verilmelidir.

Adet Söktürücü İlaçlar Ve İğneler

Adet Söktürücü İlaçlar ve İğneler
Adet Söktürücü İlaçlar ve İğneler

  Adet söktürücü olan haplar, iğneler ve ilaçlar, adet düzensizliği konusunda sıkıntı yaşayan kadınların tercih ettiği ilçalardandır. Fakat, adet söktürü ilaçlar, hormon içermesi nedeniyle doktordan onay alınmadan kullanılmamalıdır. Adet söktürücü ilaçların rastgele kullanılması ile adet döneminde düzensizlikten adet kanının aşırı gelmesine kadar çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Bu nedenle de bu adet söktürücü ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Doktorların, adet söktürücü olarak en çok reçete etmekte olduğu iğneler ise Farlutal adet söktürücü iğne ile Progestan adet söktürücü iğnedir. Bunların yanı sıra, Tarlusal 5 mn tablet, Luteynyl 5 mg tablet, Duphaston 10 mg tablet, Cyclo-Progynova draje, Progynex Synergon, Progestan kapsül, Advil Liquiel 200 mg ve Apranax Fort 550 mg tablet de doktorların hastalarına adet söktürücü olarak tavsiye ettiği ilaçlar arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan ''Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Nedir ? | Nasıl Yapılır ? | Diyet Listesi

Canan Karatay Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Canan Karatay Diyeti Nedir ? | Nasıl Yapılır ? | Diyet Listesi