Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anneler hamileliğin 4. ayından sonra bebeklerini hissetmeye başlarlar. Bebekler anne karnında yaptığı hareketlerle kendilerini belli ederler.

Hareketleri hissetme ve yorumlama kısmı anneden anneye göre değişkenlik gösterebilir. Bazıları fazla hareket etmezken, bazılarının da anne karnında çok hareketli olmasının sebeplerini hiç merak ettiniz oldu mu? Peki, bu hareketler nasıl sayılabilir? İşte bütün bunların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri Nelerdir ?

Anne karnındaki bebeğin hareketlerini saymak durumu ile ilgili fikir sahibi olmak açısından önemlidir. Bu hareketleri sayarak normal mi yoksa değil mi diye anlayabileceğimiz en iyi yöntem saymadır. Bebeğin hareket ettiği saatleri sayarken not almalısınız. 10. Hareketini saydığınız zamanla, bir önceki saydığınız hareketi arasında 2 saat bulunmalıdır. Bu süreden önce yapılan hareketler normal sayılmaz. Daha önce riskli bir gebelik ya da düşük olasılıklarına karşı tedbir amaçlı olarak bu sayma işlemi uygulanmalıdır. Bebeğin hareketlerinde bir azalma fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır.

   Anne karnında bebeğin çok hareketli olmasının sebepleri arasında en önemli yeri şekerli ve enerji veren besinlerin tüketilmesi gelmektedir. Anne adayı bu tarz yiyecek ve içecekleri alması, bebeğin de daha fazla hareket etmesini sağlayacaktır. Annelerin hareketliliği, bebeklerin hareketliliği şeklinde bir döngü oluşturabilir. Dinlenmek ve enerjik olmak bebekleri harekete geçiren etmenlerdir. Anne ve bebek arasında oluşan bağ ile bebek hareketleri alakalıdır. Bebekler gün içerisinde 100 ila 150 arasında anne karnında hareket etmelerine rağmen anneler bunun hepsini hissetmeyebilir.

Anne karnında bebeğin çok hareketli olmasının sebepleri belli faktörlerden kaynaklansa da endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Annenin dinlenmesi, iyi uyuması, sağlıklı ve düzenli beslenmesi yeterli olacaktır. Bebeğin gün boyunca sürekli olarak hareket etmesi beklenmemeli ve onunu da uykuya dinlenmeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

 Bebeğin anne karnında normalden çok hareket etmesi, bebek hakkında kötü bir anlam ifade etmemelidir. Bebek hareketlerinin sayılmasında alt sınır olmasına karşın bir üst sınır yoktur. Normal hareket sayısı olarak belirlenen gün içi 20 defa hareket ideal kabul edilmektedir. Bu sayının fazla olması sadece anneyi rahatsız edebilir. Hatta sürekli hareket halinde olan bir bebeğin gayet sağlıklı bir şekilde olduğu söylenebilir. Düzenli bir doktor kontrolü ve sağlıklı bir hamilelik ile kaygılar giderilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan ''Hamilelikte Vegaferon Kullanımı Hakkında Bilgiler'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebelikte Ay Ay Yapılması Gerekilen Testler

Gebelikte Ay Ay Yapılması Gerekilen Testler

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Geçer ? Sivilceyi Kesin Geçiren Yollar