Annelik-İzni-Ne-Zaman-Başlar

Annelik İzni Ne Zaman Başlar ?

Kadınların çalışma hayatının bazı hakları vardır. Bu haklar yasal düzenlemeler ve mevzuat ile korunmaktadır.

Kadınların sahip olduğu haklardan biri doğum izni. Annelik izni konusunda mevzuatın uzun zamandır eksik olduğu ve sorunların olduğu yönünde eleştiriler olmuştur. Ancak, 2016 yılında yapılan yönetmelik ve ihraç edilen torba kanunu ile doğum izninin kapsamı genişletilmiştir. Bu yazıda size yeni doğum izni kanunu hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Annelik izni ne zaman başlar ve kadar sürer?

Kamu kurumlarında kamu görevlisi olarak çalışan hamile kadınlar doğumdan önce 8 hafta, doğumda 8 hafta sonra doğum iznini toplam 16 hafta boyunca kullanabilirler. Doğum iznini doğumdan önceki haklarla kullanmak istemezlerse, bir doktor raporu alma koşuluyla 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilirler veya doğumdan önce kullanmadıkları doğum izinlerini kullanabilirler. Memurun doğum izni ne zaman başlar?

Doğum izni olarak da bilinen doğum izni süresi memurlarda da aynı. İkizler ve üçüzler gibi çoğul gebeliklerde 2 hafta artar. Başka bir deyişle, 8 hafta boyunca doğum öncesi annelik izni verilirken, çoğul gebelik 10 hafta boyunca kullanılabilir. Geçici iş göremezlik ödeneği, annelik sigortasının “16” haftalık doğum izninde çalışmadığı süre için SGK tarafından verilmektedir.

Bu süre için geçici iş göremezlik ödeneği, kalanın tamamlanmasından sonra SGK’dan alınır. Bu ödemeyi alabilmek için, doğumdan önceki yılda en az “90” gün kısa vadeli sigorta branşlarının ödenmesi gerekmektedir.

SGK tarafından yasaya göre verilen doğum izni sırasında devlet memurları ücret almaya devam etmektedir. Aynı şekilde, erkek memurlar, eşleri doğum yaptıkları için doğum izni kullanabilirler. Erkek memurlar için doğum izni süresi 3 gündür.

Doğum İzni Nasıl Elde Edilir?

Çalışan anneler, doğum izni almak için doktordan gebe olduklarını belirten bir rapor alarak bu raporu sunmalıdır. Kadın hamile olduğunu gösteren belgeyi aldıktan sonra, çalıştığı kurumun insan kaynakları veya muhasebe departmanına teslim eder.

Hamile olduğunuz belge, devlet hastanelerinin jinekolojik hizmetlerinden alınabilir. Belge, bağlı bulunduğu sigorta kurumuna gönderilmeli ve ayrıca istihdam yerine bilgi sağlamalıdır. Hamilelik haklarınızın işlenebilmesi için sigorta acentesinin hamile olduğunuzu, izin vermeye başladığınızı ve diğer prosedürleri gerçekleştirebileceğinizi bildirmesi önemlidir.

Erken Doğumda Annelik İzni

Doğumdan 3 hafta sonrasına kadar çalışma süresi içinde ve doğum yapmayan son 3 haftada doğum öncesi doğumda doğumdan sonraki doğum izni doğumdan sonra doğum izni olarak eklenir.

Bir önceki yazımız olan ''Resmi Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek-için-Alınması-Gerekenler-Nelerdir

Yeni Doğan Bebek İçin Alınması Gerekenler

Cinsel-Gücü-Arttırmanın-Yolları

Cinsel Gücü Arttırmanın Yolları Nelerdir ?