Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir

Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları

Argan meyvesinin çekirdeklerinin ezilmesi sonucu elde edilen bitkisel olarak kullanılan bir yağdır.

İçinde E,F,C, A vitamini ve 9 esansiyel omega yağ asitleri içerdiğinden oldukça faydası olan bir yağdır. Argan yağı daha çok saçlara faydası olması ile bilinir.

Argan Yağı

Argan Yağının Saçlara Etkisi

Omega 3 omega 9 ve E vitamini içeren özelliğe sahip argan yağı saçları besleyici özelliğe sahiptir. Saç boyası için de daha kalıcı olmasında fayda sağlar. Saçlara esneklik kazandıran ve yumuşamasını sağlayan kolaylıkla taranmasında etki eder.

Saçların canlanmasında argan yağı önerilir. Argan yağı sayesinde saç kırıkları oluşumu önlenir. Saçlar taranırken ya da kuruturken kırılmaktadır. Argan yağı koparak dökülmelere karşı saçı korur. Saçları dipten uca besleyen yağ saçların beslenmesinde emde elastikeyitini artırmada faydalı olmaktadır. Saçlarının uzamamasından yakınanalar argan yağı sayesinde daha kısa sürede saçların uzadığını görebilirler. Saç köklerini güçlendirerek besleyen argan yağı saçların gürleşmesini sağlamaktadır.

Argan Yağını Nasıl Kullanılır ?

  Saçlarınızı yıkayarak nemli haldeyken argan yağı uygulayarak masaj yolu ile saçlara yedirin. Ilık havlu ile kafanızı örtüp 30 dakika bekleyin ve saçları yıkayın. Başka yöntemde ise saçları iyice argan yağı ile ıslanıncaya kadar saçın tamamına yedirin.

Uygulamayı haftada 2 ya da 3 kez tekrarlayın. Saçları aşırı argan yağı ile yağlamayın. Durulamada aşırı şampuan kullanmanıza neden olarak saçları kurutabilir. Argan yağını saç uçlarından başlayıp köklere doğru yayın.

   Yapacağınız maskelerle saçlarınızın sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Saç uzunluğuna göre 1 ya da 2 yumurta içine 1-2 tatlı kaşığı argan yağı ve 10 damla lavanta yağı ile karıştırıp maskeyi saçlara sürerek 10 dakika boyunca saçınızda bekletip daha sonra durulayabilirsiniz.

Haftada en az bir kere olmak üzere argan yağı ile hazırlanmış maskeyi hazırlayıp yapabilirsiniz. Argan yağı doğal olduğundan saçlarınızda sağlıklı bir etki yaratır. Aşırı yıpranmış ve kırılmış saçlara argan yağı uygulayarak bakımlı ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Saç bakımınızda argan yağının düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Güzel ve canlı saçlara doğal yolla kavuşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ''Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir ?