At Kestanesinin Faydaları

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir ?

  At kestanesigiller familyasından ağaç türü olan Aesculus hippocastanum L. yani Atkestanesi, Balkan yarımadasının bitkilerinden olup, bol ışıklı ortamlarda yetişirler.

Hayat döngüsünde mevsim yazı göstermeye başladığında beyaz salkımlı çiçekler açar ve meyveleri oluşur. 3-4 cm çapında dikenli özellik gösteren at kestanesi, alternatif tıp alanında son yıllarda yıldızı parlayan bitkilerdendir. Peki, at kestanesinin faydaları neler?

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir ?

  At kestanesinin faydaları için genel olarak vücutta meydana gelen iltihapları kurutucu etkiye sahip olduğu ve doğal olarak da enfeksiyonları giderdiği bilinmektedir.

Cilt güzelliğinde de etkili olan at kestanesi, ciltte büzücü özellik göstermesinden ötürü sıkılaşma için mucizevi bir nitelik taşımaktadır. Bacaklarda oluşan varislerin tedavisinde, kılcal damarların çatlamasında, kan dolaşımının rahatlatılmasında yani kardiyovasküler sistemle ilgili çok sayıda hastalıkta kullanılmaktadır.

 Soğuk algınlığı ve nefes darlığına da iyi gelen bitki, ayrıca romatizmal ağrılarda, cilt lekelerinde, damar iltihaplanmalarında, öksürükte, hemoroit ve flebit gibi hastalıklarda şifa dağıtmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirici özelliğini antioksidanlardan alan bitki, Aescin adlı madde yönünden zengin olup, damarları bu sayede güçlendirerek esnekliğini artırmaktadır. Toparlayıcı etkisi nedeniyle damarların büzülmesini sarkan cildin toparlanmasını sağlayan at kestanesi faydaları yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

  At kestanesinin faydalarının farkında olan uzmanlar bu bitkinin nasıl kullanılabileceği konusunda farklı kür tarifleri açıklamışlardır.

Örneğin doğal ağrı kesici krem, yüz ve vücut peelingi, diz ağrısını geçiren kür, hemoroid tedavisi için kür, ayak şişmesi ve ağrısında kür, gözaltı morluklarını gideren maske, pürüzsüz bacaklar için kür ve ekstremitelerdeki varisler için kür gibi farklı tarifler açıklanmıştır.

  At kestanesinin faydaları konusunda bilgi sahibi olmanın yanında bitkinin yan etki ve zararları hakkında da bilgi sahibi olmak önemlidir.

Her bireyin vücudu kendi oto sistemiyle bütündür. Şöyle ki bal bazı bireyler için alerjik etki göstermeyebilir fakat bazı bireyler balı tüketmelerinden dolayı hayati riske girebilir.  İşte bu sebeple at kestanesinin yan etkilerinin olabileceği unutulmamalıdır. Her ne kadar fazla risk taşımasa da at kestanesi; mide bulantısı, baş ağrısı, mide ekşimesi, baş dönmesi, kaşıntı ve alerjik tepkilere sebep olabilmektedir. Bünyesi alerjik olan bireylerin tüketime dikkat etmesi gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kinoa Tozu ile Zayıflama

Kinoa Tozu İle Zayıflama Yöntemleri

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir ? | İbrahim Saraçoğlu