Avakado-Yağının-Faydaları

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir ?

Yemek yapımında da kullanılmakta olan avakado yağı, ayrıca sağlamakta olduğu avakado yağı saça faydaları ve avakado yağı cilde faydaları gibi bir çok amaç için kullanılabilmektedir.Bunun yanı sıra kemik hastalıklarına iyi gelir, pek çok kanser türüne karşı koruma sağlar ve saç uzamasına da yardım eder.

Çoğunlukla sıcak iklim bölgelerinde yetiştirilen bir bitki olmasına karşın Güney Afrika ve Avustralya’da ki serin bölgelerde de yetiştirilebilmektedir. Yetiştiriciliği ülkemiz de çok yaygın olmasa da Akdeniz bölgesinde avakado yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avakado yağı, kan basıncını düşürebilmesi nedeniyle yüksek tansiyon üzerinde düşürücü bir etki yapmaktadır. İçermekte olduğu tekli doymamış yağ asitleri sayesinde ve içerdiği omega 9 yağ asiti sebebiyle kalp dostu olduğu için kalbi korur.

Bir çok vitamin içermesi nedeniyle vücudun vitamin ihtiyacını da karşılamaktadır. Ayrıca yüksek oranda E vitamini içerir ve bu sayede de göz sağlığını korur, sindirim sistemine iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi güzelleştirir, hafızayı korur ve hücreleri serbest radikallere karşı korur. Avakado yağı, yüksek oranda beta karoten ile alfa karoten içermesi nedendiyle bir çok kanser türüne karşı koruyucudur.

Avakado yağının içeriğinde bulunan karotenoid ve lutein sayesinde görme bozukluğuna karşı fayda sağladığı gibi göz hastalıklarına karşı da fayda sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri, mineraller ve vitaminler sayesinde avakado yağı, hazımsızlığa iyi gelir, sindirim sistemini rahatlatır ve bağırsaklarda ki gazları da giderir.

Avakado yağı, diş eti hastalıklarına fayda sağlar, kemik hastalıklarına iyi gelir ve antioksidan emilimini arttırmaktadır. Ayrıca avakado yağı saça faydaları da bulunmaktadır. Avakado yağı saçların daha hızlı uzamasını sağlar, kepek oluşumunu azaltır ve saçları nemlendirerek beslemektedir.

Bir çok faydası bulunan avakado yağı cilde faydaları da oldukça fazladır. Avakado yağı, cildi güzelleştirir, cildi korur, kuru ciltleri nemlendirir, yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilir ve güneş yanıklarına karşı koruyucu olarak da kullanılabilir. Ayrıca avakado yağı, sedef hastalığına iyi gelir, cilt üzerinde oluşan yara izlerinin çabuk iyileşmesine yardım eder, deride ki kaşıntıyı azaltır ve yeni hücre oluşumunu da kolaylaştırır.

Bir önceki yazımız olan ''İbrahim Saraçoğlu Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yağlı-Ciltler-için-Nemlendirici-Tavsiyeleri

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Tavsiyeleri

Bir-Erkeği-Kendine-Aşık-Etmenin-Yolları-Nelerdir

Bir Erkeği Kendine Aşık Etmenin Yolları