Bağırsak Düğümlenmesi

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir ? Neden Olur Nasıl Geçer ?

Kişinin neresinde problem var ise canının orada olduğu açıktır. Hiç kimse de yaşamı boyunca sağlık problemi olmadan yaşamına devam edememektedir.

Farklı yaşlarda kişilerin başına gelen en temel sorunlardan bir tanesi de bağırsak düğümlenmesi hastalığıdır.  Adından da anlaşılacağı üzere bu hastalık bağırsakların birbirinin içine girmesine verilen isimdir.

Bağırsak Düğümlenmesinin Nedenleri

   Bağırsak düğümlenmesi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır: Vücutta ortaya çıkan viral enfeksiyonlar bu durumu tetikleyen en temel nedenler arasındadır.

Benzer bir biçimde vücutta oluşan ödem gibi sorunlar da bu hastalığı tetikleyebilmektedir. Keza vücudun herhangi bir yerinde bulunan lenflerde ortaya çıkan kimi sorunlar da bu bağırsak düğümlenmesine yol açabilmektedir. Ama bazen tüm bu nedenler olmasa bile sebebi tam açıklanamasa da böylesi bir durum görülebilmektedir.

Bu hastalık yaşa ya da cinsiyete bağlı olan bir hastalık değildir.  Zira bebeklerde bile aniden ortaya çıkabilen bir durumdur. Her şart altında kişinin belirtileri kendisinde ya da bebeğinde, çocuğunda da olsa bilmesi ve takip etmesi oldukça önemlidir.

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri

  Bağırsak düğümlenmesi temel belirtileri şunlardır: Kişi kendisinde böyle bir durumdan şüphe ediyorsa dikkat etmesi gereken en önemli husus ki hastalığın en temel belirtisidir. Ortaya aniden çıkan karın ağrısıdır.

Kişi bir anda kendini kaybedecek noktaya getiren ve durduramadığı bir karın ağrısı ile karşı karşıya kalır. Ama elbette karın ağrısı tek belirti değildir. Buna yine şiddeti daha önce görülmemiş olan bir mide bulantısı, kusma ve bunlara bağlı olarak kanlı ishal durumu ortaya çıkar ki kanlı ishal durumu asla şakaya gelmeyecek olan bir olgudur. Kişinin yaptığı büyük idrarında ishal olmasa bile daha bir incelmiş durum söz konusudur.   

Kişi eğer kendisinde tüm bu belirtileri hissediyor ise mutlaka bu alanda bir uzman hekime zaman kaybetmeden başvurmalıdır. Hastalığın tanısı karın grafisi ile belli olmakta ve böylesi bir durumda kişide bağırsak düğümlendiği netleşir ise o zaman gerekli müdahale yapılmakta, gerekli olması durumunda ilaç tedavisine başlanılabilmektedir.  Özünde çabuk karar verilir ve önlem alınır ise kalıcı hasar vermeden problem anında giderilmektedir.

Bir önceki yazımız olan ''Sol Kol Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir ? Evde Çözümler

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavisi