Balgam Nasıl Atılır

Balgam Neden Oluşur ve Nasıl Atılır ? | İbrahim Saraçoğlu

Çoğunlukla üst solunum yollarına bağlı olarak ortaya çıkan balgam, koyu mukus kıvamında olan tükürük şeklinde tanımlanabilir. Çoğunlukla ciddi bir sağlık sorunu olmasa da kimi vakalarda nefessiz kalmaya sebep olabilmektedir.

Ayrıca balgamın tedavisinin aksatılması durumunda bronşları tıkayabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir ve balgam çıkaramayınca akciğer hastalıklarının da belirtilerinde sayılmaktadır. Balgam ile beraber görülebilen belirtiler ise, ateşi burun akıntısı, halsizlik ve nefes almada yaşanan güçlüğe bağlı olarak öksürme isteği ve bunun neticesinde de zaman zaman kanlı da olabilen balgam oluşumudur.

Balgam Neden Olur ve Nasıl Atılır ?

Hemen hemen herkesin bir dönem yaşadığı balgam sorunu ile ilgili sordukları balgam neden olur sorusunun cevabı ise, hava kirliliği, bazı ilaçların yan etkisi, gribal enfeksiyonlar ile üst solunum yolu enfeksiyonlarırutubetli ortam, aşırı sigara içme ya da sigara içmeyi bırakılan geçiş dönemi, bazı maddelere ya da yiyeceklere karşı alerji oluşması ve akciğer hastalıkları şeklindedir. Ancak balgam sorununun evde bitkisel çözümleri de mevcuttur.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü Kür

Sosyal hayatınız içerisinde oldukça can sıkıcı bir hal alabilen balgam sorununa Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü kür uygulayarak kurtulabilirsiniz. Bu balgam söktürücü kürün hazırlanışı ise, on beş ya da on altı adet kadar tere, kaynayan yarım litre suya ilave edilerek, ağzı kapalı bir şekilde kısık ateşte üç dakika kadar haşlanır.

   Haşlanan bu kür, soğumasının beklemeden süzülerek, aç karnına ya da yemeklerden iki saat sonra soğuyan karışımın tamamı içilir. Bu kür, beş gün boyunca gün aksatmaksızın uygulanarak her gün taze olarak hazırlanması gerekmektedir.

Kürü uygulamanızı takip eden ikinci ya da üçüncü günün ardından bol miktarda balgam söktüğünüz görecek ve bronşlarınızın da açıldığını hissedebileceksiniz. Yine Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na ait olan bir diğer kür ise bir hafta uygulanacak ve  her gece yatmadan önce bir tatlı kaşığı tereyağı ile bir tatlı kaşığı baldan oluşan karışımın yenmesi şeklindedir.

Balgamı Önleyen Tuzlu Su

Bir tatlı kaşığı tuzu, bir bardak ılık suya ilave ederek karıştırın ve bu tuzlu su ile ağzınızı çalkalayarak gargara yapın, üç veya dört dakika kadar sonra ise lavaboya tükürün. Bu tuzlu su yöntemi ise ağzınızda bulunan bakterileri uzaklaştıracağı gibi balgamı da önleyecektir.

Balgamı Atabilmek İçin Buhar Solumak

Buhar Solumak
Buhar Solumak

Balgam probleminde ilk uygulanması gereken buhar tedavisidir ve katılaşmış balgamı, mukus kıvamından kurtararal hızlıca vücuttan atılabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca buhar tedavisi, balgamın tekrar oluşumunu da engellemektedir.

Buhar tedavisi için etkili yöntemlerden biri, sıcak bir banyoya giderek yıkanmak ve diğer etkili yöntem ise bir leğene yeteri kadar sıcak su koyarak bunu teneffüs etmektir. Bu yöntemi uygularken, başınızı bir havlu yardımı ile örtmeli ve buharın doğrudan yüzünüze ve bu sayede de burun ile ağız bölgesinden ciğerlerinize geçmesini sağlamaktır.

Uzman Tavsiyeleri İle Balgamdan Kurtulmak

   Uzman tavsiyelerini göz önüne alarak da balgamdan kurtulabilirsiniz. Bu tavsiyeler ise, evinizi ve iş yerinizi sık sık havalandırmalısınız, koyu yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmelisiniz, tariflerde verilen bal için kestane balı kullanın, karahindiba çayı ve ısırgan otu çayı gibi bitki çayları da balgam sorununuza hızlı bir sonuç almanızı sağlayacağından bu tür bitkisel çaylar tercih ediniz, her gün sekiz ile on bardak su içmeli ve bu içeceğiniz suya bir kaç damla limon sıkmalısınız ve ayrıca idrar yolu enfeksiyonu ile beraber görülen balgamlarda, sarı ya da yeşil veya kanlı balgamlarda ve iki haftayı aşan rahatsızlıklarda enfeksiyon veya dahiliye uzmanına görünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan ''Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bakıcılar için Kamera Sistemleri

Bakıcılar için Kamera Sistemleri

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ?