Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur ?

Kim bebeğinin Brad Pitt gibi ya da Türkan Şoray kimi gözlere sahip olmasını istemez ki? Ama henüz bilim insanları doğacak bebeğin göz rengini değiştirebilecek bilimsel bir buluş icat edemediler. Bebeklerin göz rengi altta belirtilen faktörlere göre değişmektedir ve bir süre sonra da tam olarak göz rengi ortaya çıkmaktadır.

Eğer bebek doğuştan kahverengi gibi bir göz rengi ile doğmuş ise koyu renk pigmentleri olan bir göz rengi olduğundan bu göz rengi sonradan değişmemektedir. Ama sarı, mavi, gri gibi açık renk görünen gözler geçen zaman içinde mutlaka olması gereken göz rengine dönüşüm göstermektedir.

Bebeğin Göz Rengini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Bebeklerin göz rengi elbette ki rastgele ortaya çıkan bir olgu değildir ve işin içinde bilimsel olgular vardır. Bunları bu alanda çalışan tıp bilim insanları da bu şekilde açıklamaktadır. Uzmanlar bu konuda tahmin etmenin de çok zor olmayacağı üzere genetik faktörlerin ağır bastığı konusunda hem fikirdir. Yani birey göz rengini anne veya babasından almaktadır.

    Hangi ebeveynin göz rengi daha baskın olursa göz rengini bebek doğal olarak o ebeveynden almaktadır. Ama her iki anne babanın göz rengi de aynı ise doğal olarak o göz rengine sahip olarak bebek göz rengini almaktadır ama bu durumda da tam bir şey söylemek olası değildir. Aile içinde bir önceki soylarda daha farklı bir renk var ise o göz rengi ile de kimi zaman karşılaşılabilmektedir.

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Olur ?

  Bebeklerin göz rengi tam olarak ne zaman belli olur sorusuna ise uzmanlar şu şekilde yanıt vermektedir. İlk 6 ay içinde bebeğin göz rengi yavaş yavaş kendini belli etmeye başlamaktadır ama ilerleyen zamanlarda bebek artık sekizinci, dokuzuncu ayını tamamladığı zaman da tam olarak göz rengi netleşmekte ve daha sonra göz rengi hiçbir biçimde değişmemektedir.

Yani özetle ifade etmek gerekirse dokuzuncu ayın sonunda bebeğinizin ister kız olsun, ister erkek, fark etmeksizin ki göz renginde bebeğin cinsiyeti etkileyici bir faktör değildir,  göz rengi tam olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan ''Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavisi

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur ?