Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir ? | Evde Tedavi

  Yaşamınızda en çok etki eden ağrılardan biri de bel ağrısıdır. Bel ağrısı insanın hayatını kısıtlayan ve yaşamını etkileyen bir sorun olarak birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Bel ağrıları bazen duruş bozukluğu ve yoğun iş temposu ağır işlerde çalışanlarda daha çok görülebilir.

Uzun yol şoförleri ile ofiste çalışanlar daha çok bu sorunla karşılaşırlar. Mesleki açıdan oluşan bel ağrılarının dışında bazı rahatsızlıklardan kaynaklanan bel ağrıları şikayetleri de görülmektedir.

Bel Ağrısının Nedenleri

  • Mide böbrek ve organ hastalıkları
  • Bel fıtığı, bel zorlanması ve postür bozukluklar
  • Yanlış bel fıtığı ameliyatı
  • Kanser
  • Ani hareket sonucu bel kayması ve üşütmeler
  • Psikojenik bel ağrısı

Bel Ağrısını Nasıl Geçirebilirsiniz?

   Öncelikle doktorunuza giderek asıl bel ağrısının neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Daha sonra doktorunuz tarafından bazı kas gevşetici ilaçlar verilebilir.

Lokal enjeksiyon ve egzersiz programları önerilebilir. Cerrahi uygulamaya gerek duyulabilir. Doktorunuzun verdiği uygun korse ve ağrı bantları kullanılabilir.

Fizik Tedavi

    Fizik tedavi sayesinde kaslarınızın güçlenmesi sonucu bel ağrılarının azaldığını görebilirsiniz. Çeşitli kültürfizik hareketleri bel ağrıları için birebirdir. Ağrının olduğu durumlarda klima gibi serin ortamlarda durmamanız tavsiye edilir.

Bu ağrınızın daha artmasına neden olur. Bel bölgenizi rahatlatmak için zaman zaman esneme hareketleri yaparak zorlamadan belinizi rahatlatabilirsiniz. Oturduğunuz yerde sırtınıza yastık alıp belinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin Tedavi

Bel ağrısına bilinçli bir uzman yardımı ile bitkisel yağlardan masaj yaptırabilirsiniz. Masaj sayesinde kaslar gevşeyip rahatlar ve belde kasılmaların azaldığı görülür.

Duruş bozukluklarından kaynaklanan durumlarında neden olduğu bel ağrısı için oturuşunuza ve ani hareketlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

   Bel ağrılarının bir nedeni olan ağır şeylerin taşıması da bel ağrılarını tetikleyen nedenlerden biri. Ağır yükü belinize vermeden ayaklarınıza ağırlık verecek şekilde pozisyonda olmalısınız.

Ancak ciddi bel fıtığı sorunları olanların kesinlikle ağır bir şey taşımamaları gerekmektedir. Şikâyetleriniz normal şartlarda geçmediği durumlarda mutlaka uzman bir hekimden yardım almanız önerilmektedir. Bel ciddi rahatsızlıklara neden olabilir ve ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur

Bir önceki yazımız olan ''Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günde 1 Saat Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir

Günde 1 Saat Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir ?

Reflüye Ne İyi Gelir

Reflüye Ne İyi Gelir ? Reflü Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu