Böbreklerimizin Sağlığı için Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Böbreklerimizin Sağlığı için Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir ?

İnsan sağlığı için böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevini yapabilmesi önemlidir. Böbreklerin vücutta çok önemli görevleri olduğunu bilmek gerekmektedir. Vücuttaki atık ve fazla sıvıyı uzaklaştırarak, vücudun dengesini koruyan böbreklerin filtre işlevi gördüğü unutulmamalı ve böbrek sağlığına önem verilmelidir.

Böbreklerin bir diğer görevi ise kan basıncını düzenlemektir, ayrıca kemik iliği yapısında alyuvar oluşumunu sağlayan böbrekler, vücutta D vitamininin aktif hale gelmesini sağlayarak, vücutta oluşan asidin uzaklaştırılmasında da rol oynamaktadır.

İnsanlar için hayati işlevleri olan böbreklerin hastalanması demek, vücuttaki belli sistemlerin düzgün çalışamamasından kaynaklanan ciddi sağlık problemleri yaşamak demektir. Bu nedenle böbrek sağlığı için kaçınılması gereken durumları ve sağlıklı olmak için böbreklerin nasıl korunması gerektiğini bilmek ve buna uygun yaşamak gereklidir.

Böbreklere Zarar Veren Davranışlar Nelerdir?

Böbrek sağlığı için öncelikli kaçınılması gereken gıda tuzdur. Tuz vücut için önemli olsa da kullanımında aşırıya gitmek böbreklere zarar vermektedir. Ayrıca su içmek sağlık için çok önemlidir. Yeterli su içmemek böbrek sağlığını bozmaktadır. Günde en az iki litre su tüketilmesi böbrek sağlığı için gereklidir. Günlük kafein kullanımının fazla oluşu da böbreklere zarar vermektedir. Kafeinin fazla tüketilmesi böbrekte taş oluşumuna ve proteinüri oluşumuna sebep olmaktadır.

Böbrekler vücuttan fazla atıkları ve sıvıyı atmakla görevli olduğundan aşırı ilaç kullanımından da kaçınmak gerekmektedir. Düzensiz ve gereksiz ilaç kullanımı böbrek yetmezliğine sebep olmaktadır. Böbreklere zarar veren diğer bir davranış ise idrarı tutmaktır. İdrarın tutulması, böbrek fonksiyonlarının bozulmasına sebep olmaktadır. Böylelikle böbrek iltihabı ve mesane kaslarının zayıflaması gibi sıkıntılar oluşabilmektedir.

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle her gün düzenli su içilmelidir. Kafein kullanımını abartmamalı, aşırı tuz tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır. İdrar tutulmamalı, tuvalet ihtiyacı gerektiğinde mutlaka acilen giderilmelidir. Bilinçsiz ilaç kullanımından uzak durulmalıdır. Özellikle ağrı kesicilerin sıklıkla kullanımından kaçınılmalıdır. Böbrek sağlığı için magnezyum içeren gıdalarla beslenmeye özen gösterilmelidir. Özellikle gazlı içeceklerden kaçınılması böbrek sağlığı için çok önemlidir. Bunun yanı sıra böbrek sağlığı için çok sakıncalı olan işlenmiş şeker ve işlenmiş şekerle yapılmış gıdaları tüketmemek gerekmektedir. Düzenli B vitamini alınmalıdır. Özellikle B6 vitamini eksikliğinin böbrek taşı riskini artırdığı unutulmamalıdır. Alkol, sigara ve hareketsizlikten kaçınılmalıdır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan ''Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur ?

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflamak için Nasıl Kullanılır

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflamak için Nasıl Kullanılır ?