Boşanma-Davası-Nasıl-Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Birçok kişinin son zamanlarda merak ettiği konulardan biri boşanma davası nasıl açılır sorusudur. Aile kurabilmek için çıkılan yolda bazen bazı aksilikler yaşanabilmektedir. Eşlerin birbiri ile anlaşamaması, şiddetli geçimsizliklerin baş göstermesi ile kimi zaman eşler anlaşmalı boşanma davasına yönelirken aldatma, şiddet gibi durumlarda tek taraflı boşanma davaları açılmaktadır.

Son yıllarda ülkemizde ne yazık ki boşanma davaları artış göstermiş ve her geçen yıl bu sayıda bir artış yaşanmaktadır. Karşımıza her geçen gün daha sıklıkla çıkan boşanma davası hakkında bu yazımızda sizlere bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde boşanma davası nasıl açılır, anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Türk hukuk sistemi içinde birçok farklı yoldan boşanma davası açılabilmektedir. Bu noktada davaların sürüncemede kalmaması ve hızlı aynı zamanda kolay biçimde boşanmanın gerçekleşmesi için anlaşmalı boşanma davası adı altında bir dava bulunmaktadır. Çiftler bu noktada çekişmeye girmemek ve davanın 2-3 yıl uzamasını istemediği için bu yola başvurabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında ortalama olarak 2-3 aylık bir süre yeterli olacaktır, bunun yanı sıra aciliyet söz konusu ise birkaç gün içinde dahi dava sonuçlanabilir.

Birçok kişi bu davalarda avukatsız bir işlem yapılmadığını düşünür boşanma davası nasıl açılır avukatsız sorusu birçok kez sorulmaktadır. Avukatsız bir biçimde de dava açma hakkı elbette ki bulunmaktadır. Ancak anlaşmalı boşanmalarda protokol hazırlama ve prosedür işlemlerinin daha hızlı ilerlemesi için işinde uzman olan avukatlardan destek alınması daha doğru bir adım olacaktır. Bu protokol içerisinde çocuklar, evlilik malları, tazminat, velayet, naa gibi konular açık ve son derece ayrıntılı biçimde düzenlenir. Sonrasında mahkemeye bu belge ile başvurulur. Bulundukları yerde aile mahkemesi bulunmuyor ise asliye hukuk mahkemesine başvurabilirler. Bu sürecin ardından duruşma yapılarak tek çelse de boşanma kolaylıkla gerçekleşebilir. Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir sorusuna cevap olarak yukarıda boşanma davası sürecini açıklamış bulunmaktayız. Maliyet ise anlaşmalı, çekişmeli ve tazminatlı davalar olarak birçok farklı tutar bulunmaktadır. Bu noktada tek bir maliyet esas alınmaz. Farklı kalemler ve dava tutarları karşımıza çıkar.

 

 

Bir önceki yazımız olan ''Annelik İzni Ne Zaman Başlar ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın-Erkek-Cinsel-İlişki-Pozisyonları

Kadın Erkek Cinsel İlişki Pozisyonları

Manikür-Yaptırırken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Manikür Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli ?