Canan Karatay Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Canan Karatay Diyeti Nedir ? | Nasıl Yapılır ? | Diyet Listesi

Karatay diyeti olarak da bilinen ve Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanarak, oldukça popüler olmayı başarmış olan Canan Karatay Diyeti, sağlıklı ve kişiyi uzun süre tok tutan gıdalardan meydana gelerek verilmekte olan kilonun da bir daha geri alınmaması bu diyetin en önemli artısıdır.

Karatay diyetinde, Prof. Dr. Canan Karatay’ın tatlı zehir olarak tanımladığı şeker ve ekmek yasaktır ve ayrıca Prof. Karatay, bu yiyeceklerin en çok şişmanlatan yiyeceklerden olduğunu belirtmektedir.

Canan Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

  Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanan Karatay Diyetinde, şeker ve ekmek kesinlikle yasaktır ve bunun yanı sıra Karatay kahvaltısı da günğn en önemli öğünü olarak kabul edilmektedir. Karatay kahvaltısının, protein ve kalori açısından yüksek besinlerden oluşması tavsiye edilmektedir.

Karatay Diyetinde hedeflenen ise, vücudun enerji düzeyinden sorumlu olan leptin hormonunu kontrol altına alarak insülin direncini kırmak, karaciğer yağlanmasını gidermek ve göbek bölgesinde bulunan yağ artışını da engellemektir. Protein kaynakları, sağlıklı yağlar ve bazı karbonhidratlardan oluşan Canan Karatay diyetinin temelini, yumurta, süt, et, sebze, balık, tereyağı, meyve, yoğurt, peynir, ceviz, turşu, yer fıstığı, bakliyat, sebze, badem ve fındık oluşturmaktadır.

Örnek Canan Karatay Diyet Listesi

Canan Karatay Diyet Listesi
Canan Karatay Diyet Listesi

Son dönemlerin popüler diyetlerinden biri olan Canan Karatay Diyet Listesi, kahvaltı 08:00 ile 09:00 arası özgür tavukların doğal yumurtasından iki adet, rafadan olarak, suda haşlanmış olarak ya da tereyağında peynirli omlet şeklinde, sekiz ile on adet kadar tuzu alınmış siyah ya da yeşil zeytin, dört ile beş adet kadar gün kurusu kayısı, bir çay bardağı ceviz içi, bir avuç içi kadar beyaz peynir, şekersiz bitki çayı, meyve çayı veya su, cevizlerin mümkünse yeni kırılmış olması gerekmekte ve ayrıca kahvaltı ekmek yerine beyaz peynir ile yenilebilir.

Öğle yemeği programı saat 13:00 ile 14:00 arası, bol salata ve zeytinyağlı fasülye, bir avuç içi kadar dana söğüş ve salata olarak da rendelenmiş ya da dilimlenmiş havuç, turp ya da mevsim salatası ve salata doğal sirke, az miktarda kristal kaya tuzu, limon ve zeytinyağı ile hazırlanmalıdır.

   Ayrıca öğle yemeğinde şekersiz bitki çayı, bir su bardağı tuzsuz ayran ya da su tüketilebilir. Saat 15:00’da yapılacak olan ara öğün de yarım su bardağı kadar ceviz, şekersiz olmak kaydıyla sevdiğiniz herhangi bir çay çeşidi veya taze limonlu su.

Ara öğün yapmak bu diyette şart değildir. Akşam yemeğinin saat 18:00 ile 19:00 arası yapılması gerekli ve akşam yemeği programı ise, bol miktarda hazırlanan salata içerisine limon, az miktarda kaya tuzu, doğal sirke, sızma zeytinyağı ve tane keten tohumu ilave edilerek hazırlanmalıdır. Balık, roka, turp ve yeşil soğan da olabilir. Canan Karatay diyetinde, akşam saat 19:00 ile 20:00 sonrasında meyve dahil olarak hiç bir şey yenmemeli, taze limon eklenmiş olarak bol su içilebilir ve eğer mümkün ise yatmadan önce otuz ya da kırk dakika kadar yürüyüş yapılmalıdır.

Canan Karatay Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir?

Diyet ve Kilo
Diyet ve Kilo

Canan Karatay diyetinin popülerleşmesi ile bu diyeti uygulayan kişi sayısı da artmıştır ve Karatay diyetini uygulayan kişilerin çoğu bu diyet sayesinde iki haftada beş kilo verdiklerini belirtmiştir.

Canan Karatay Diyetinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

    Canan Karatay diyetinde, yemekler düşük ısıda ve uzun süre pişirilmeli, hazırlamış olduğunuz salatalara sirke, limon ve zeytinyağı da katabilirsiniz. Ayrıca mutlaka günde sekiz ya da on bardak su içilmeli, yemek yaparken mısır özü yağı ve ayçiçek yağı yerine tereyağı ya da sızma zeytinyağı kullanılmalı, pirinç, ekmek, patates ve makarna öğünlerde kesinlikle yasaktır, akşam yemeklerini pişirirken ızgara, fırında pişirme ya da buğulama yöntemleri tercih edilmelidir. Eğer Karatay diyeti yapıyorsanız, her gün mutlaka kırk ile altmış dakika arası yürüyüş yapılmalıdır. Ayrıca gazlı içecekler, alkollü içecekler ve hazır meyve suları da yine Karatay diyet listesinde yasaklıdır.

   Bu diyet programında kullanabileceğiniz turşular, sirke oranı yüksek ama tuz oranı düşük olanlardan tercih edilmelidir. Canan Karatay diyet programına göre öğünler araında ayran, limolu şekersiz çay ve limonlu su tüketilebilirken, akşamları saat 20:00’dan sonra yemek yemek yasaktır.

Ekmeğin yasak olduğu bu diyet programında ekmeğin yerine alternatif olarak kuruyemiş çeşitlerinden olan badem, fındık, ceviz ya da fıstık tüketilebilir. Canan Karatay diyet programında kahvaltı günün en önemli öğünü kabul edilmekte ve sabah kahvaltısı, kalori ile protein açısından zengin yiyeceklerden oluşmaktadır.

   Bu sebeple sabah kahvaltısında süt, şekersiz çay, pastırmalı yumurta, iki adet haşlama yumurta, omlet, menemen, zeytin, beyaz peynir, fıstık, ceviz, badem ve fındık gibi besinler tüketilebilir.

Ayrıca kahvaltıda tüketeceğiniz zeytin, kekik, zeytinyağı ve nane dolu bir kapta yer alabilir. Canan Karatay diyetinde günde iki ya da üç öğün tüketilmesi öğünler arasında ise 4,5 ile 5 saatlik aralıkların olması gerekmekte ve günde bir porsiyon meyve tüketmi serbesttir.

Canan Karatay Diyetinde Yasak Olan Besinler

Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay diyeti için yasaklı olan besinler ise, incir, ayçiçekyağı, kavun, ekmek ve diğer tahıl grubundan olan besinleri karpuz, pirinç, beyaz şeker ve şeker içermekte olan besinler, üzüm, margarin, muz, patates, kavrulmuş kuruyemiş, hazır meyveli yoğurtlar, yapay tatlandırıcılar ve alkollü ile asitli içecekler şeklindedir.

Canan Karatay Diyeti Önerileri Ve Kuralları

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir

Prof. Dr. Canan Karatay’a göre ekmek kesinlikle yasaktır ve kan şekerini yükselttiği için de şişmanlığı arttırmaktadır. Obezite, şişmanlık ve gelişen hastalıklar ise, rafine un, tuz ve şeker tüketiminin azaltılması ile önlenebilmektedir. Canan Karatay diyeti, klasik bir diyet değildir. Bu diyet programı tamamen sağlıklı bir beslen olması adına Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanmıştır.

   Prof. Dr. Canan Karatay’a göre vücudunuzu aç bırakır ve hareket etmeden kesinlikle kilo verilemez. Çünkü, aç kalınca vücut metabolizmayı büyük enerjide yavaşlatarak enerjiyi saklar. Bu yüzden de sağlıklı gıdalar ile doyana kadar yenilmelidir.

Ayrıca ekmek yerine alternatif olarak kuruyemiş tüketebileceğiniz gibi vücudumuzun ihtiyacı olan günde iki litre kadar su tüketimine de kesinlikle uymalısınız. Ayrıca alkollü içecekler, gazlı içecekler, ağır şeker içerikli doğal olmayan meyve suları ve cips gibi abur cuburları tüketmek kesinlikle yasaktır.

Bir önceki yazımız olan ''Diyette İlk Hafta Kilo Verememek'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adet Söktürücü Besinler ve Yiyecekler

Adet Söktürücü Yiyecekler ve Besinler İbrahim Saraçoğlu

Tansiyon Düşüklüğü Nedir Nasıl Geçer

Tansiyon Düşüklüğü | Nedir Neden Olur Nasıl Geçer ?