Chia Tohumu Nasıl Kullanılır

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Kullanılır ? | Faydaları Nelerdir ?

Ülkemizde geçmişi çok eskiye dayanmayan ve son dönemlerde adını çok sık duyduğumuz chia tohumunun dünyada yüzyıllar süren bir geçmişi bulunmakta ve çoğunlukla Avrupa ile Amerika ülkelerinde tüketiliyor olsada asıl yetişmekte olduğu yer Meksika’dır. Arjantin, Meksika, Bolivya, Güney Amerika ve Meksika gibi ülkelerde yetişmekte olan chia tohumu, nanegiller familyasındandır.

Hiçbir katkı maddesi içermeyen chia tohumunun içeriğinde bulunan C vitamini portakaldan altı kat daha fazladır ve chia tohumu öğütülerek yemeklerde kullanılabildiği gibi doğrudan da tüketilebilmektedir. Tokluk hissini ciddi oranda arttırması sebebiyle zayıflama da oldukça yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra cilt, tırnak ile saç bakımına ve pek çok hastalığıda faydası bulunmaktadır.

Magnezyum, demir, iyot ve kalsiyum gibi mineralleri içeriğinde barındıran Chia tohumu aynı zamanda E vitamini, A vitamini, D vitamini ve B vitamini de içermektedir. Chia tohumu, soğuk yerde muhafaza edilmeli, güneş görmeyen yerde saklanmalı ve hatta buzdolabına konulmalıdır. Chia çekirdeğinin tohumu, omega 3, protein, yağ ve lif gibi asitleride içeriğinde barındırmasının yanı sıra yüksek oranda protein içermesi nedeniyle de balık ve et gibi besin gıdalarının da yerini tutmaktadır.

Chia Tohumu

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu, genellikle zayıflamak için kullanıldığından dolayı yapılan diyetin yanında ek olarak uygulanmakta ve tek başına kullanıldığında iseişe yaramayabilir. Chia tohumu, yapılan yemeğin içerisine karıştırılarak tüketilebileceği gibimeyve suyunun içerisine de konularak tüketilebilir ama meyve suyunun taze sıkılmış olması gerekmektedir.

Ayrıca, bir bardak su içerisine bir yemek kaşığı chia tohumu koyularak yarım saat bekletilir ve ardından suyu içebilirsiniz. Chia tohumunun günde tüketilmesi gereken en ideal miktarı ise uzmanlara göre bir ya da iki yemek kaşığıdır. Kullanım alanı oldukça geniş olan chia tohumu, zayıflamak isteyenler, spor yapanlar, diyabet hastaları ve vejetaryenler rahatlıkla tüketmektedir.

Ayrıca chia tohumu, yapılan tatlılara, yoğurda, hamur işi ürünlerine, mısır gevreğine ve salatalara doğrudan eklenebidiği gibi sulu yemekler ile çorbaların koyulaşması için ise chia tohumunun öğütülmüş şekli kullanılmalıdır.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Su tutucu bir özelliğe sahip olan chia tohumu aynı zamanda enerji verici bir bitkidir. Chia tohumunun zayıflamak amacıyla kullanılmasında ki en büyük etkisi ise midede yer almakta olan karbonhidratın parçalanma hızını yavaşlatması ile kan şekerini dengede tutması sayesinde acıkmayı geciktirmektedir. Bu sayede de egzersiz veya spor yaparken chia tohumu tüketen kişinin halsizleşmesini önlemekte ve yüksek oranda lif içerdiği için de diyete yardımcı olmaktadır.

Chia tohumu bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle de hassas bünyeye sahip kişilerin mutlaka kullanması gerekmektedir. Chia tohumu, antioksidan içermesinden dolayı da vücudu yaşlanmaya ve kansere karşı korumaktadır. Düzenli bir şekilde tüketilen chia tohumu içeriğinde ki C vitamini sayesinde grip ve nezle gibi pek çok hastalığa karşı direnç geliştirmenizi sağlarkeni günlük kalsiyum ihtiyacınızın da büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Kırılan tırnakların güçlenmesinde, saçın uzamasında ve bakımında ve cilt güzelleştirmede oldukça etkili olan chia tohumu, beyni geliştirir, kalp rahatsızlıklarını önler ve içeriğinde ki kalsiyum sayesinde de kemikleri güçlendirir, hazımsızlığı gidererek kabızlığı önler ve içeriğinde bulunan demir oranı sayesinde kansızlık problemine çözüm olurken, kan şekerini dengelediği için diyabet hastalarının da kullanması faydalı olacaktır. Chia tohumu, hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için yaşlanmayı geciktirir, gluten içermez ve gluten içermediği  için de çölyak hastaları tarafından rahatlıkla kullanılabilir ve antioksidan olması nedeniyle de vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan ''Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kolestrol Nasıl Düşürülür

Kolestrol Belirtileri | Kolestrol Nasıl Düşürülür ? | İbrahim Saraçoğlu

Hamilelikte Vegaferon Kullanımı

Hamilelikte Vegaferon Kullanımı Hakkında Bilgiler