Cilde İyi Gelen Yiyecek ve Besinler
Cilde İyi Gelen Yiyecek ve Besinler

Cilde İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler

Cildimiz bizi dış etkenlere karşı korurken aynı zamanda kendi de dış etkenlere karşı büyük bir savaş vermektedir. Bu noktada çevresel faktörler, güneşin zararlı ışınları, kış aylarında ki ayaz, sigara, sağlıksız beslenme, yanlış bakım ürünlerinin kullanımı ile cildimiz büyük bir aşınmaya maruza kalır.

Bu sebeple cilde bakım yapmak adına iyi beslenmek ve cilde iyi gelen yiyecekler tüketmek cildin yenilenmesi ve sağlıklı olması için ilk kuraldır. Bu yazımızda sizler için cilt hücrelerinin onarımı, hasarı önlemek adına cildin korunması için hangi besinlerin sıklıkla tüketilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Cilde İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler

Cilde iyi gelen besinler arasında ilk sırada domates yer almaktadır. Sivilce oluşumunu engelleme de ve iltihaplı sivilcelerin kurutulmasında etkili olan domates içeriğinde yer alan likopen maddesi ile adeta bir antioksidan görevi görmektedir. Ciltte ki yaşlanma belirtilerinden tutunda, güneş lekesi, kırışıklık ve yaşlılık lekelerine karşı büyük bir savaş verir.

Aynı zamanda güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korurken cildin sağlıkla parlamasında da büyük etkisi bulunmaktadır. Cilde iyi gelen besinler arasında bir diğeri ise havuçtur. Havuç bilindiği üzere göz sağlığı için etkili olduğu kadar cilt sağlığını da korumada oldukça etkilidir.

İçeriğinde A vitamini buluna havuç birçok kozmetik ürünün içinde de yer almaktadır.  Cilt için doğal bir retinol görevi görürken antioksidan etkisi sayesinde cildi gençleştirir, parlatır. Bununla birlikte havuç suyunu çıkarıp cilde sürdüğünüzde hem güneş görevi görür hem de iyi bir doğal bronzlaştırıcı içeriğe sahiptir.

Cildimiz için oldukça değerli olan bir diğer yiyecek ise balıktır. Omega 3 ve içeriğinde yer alan yağ asitleri bakımından cildin koruyucusu ve yenileyicisi diyebiliriz. Özellikle somon balığı cilt için bir nimettir. Cildin nem dengesini korurken cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.

Bunu yanı sıra ciltte ki yaraların hızla iyileşmesinde de etkilidir. Yiyecek kategorisine girmeyip içecek kategorisinde yer alsa da belki de cilde en faydalı içecek olan sudur. Su hayatın devamı için gerekli bir sıvı iken bununla birlikte cildin esnekliğini ve parlaklığını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Nikah İcin Gerekli Evraklar Nelerdir

Resmi Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?