Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır ?

 Çörek otu evlerimizde poğaça ve böreklerimizin üstünü süslerken hem estetik bir görünüm hem de muhteşem bir tat veriyor yiyeceklerimize. Oldukça faydası bulunan bu lezzet doğal bir kür başlı başına…

Peki, sizin bu aralar çörek otu yağı diye dilden dile dolaşan şifadan haberiniz var mı? Çörek otu yağı dedim çünkü bu tohumun faydalı olan yeri içeriğinde bulunan uçucu nitelikteki yağdır. İşte bu sebeple de çiğnenerek ya da öğütülerek tüketilmesi gereken bir besindir. “Çörek otu nasıl kullanılır?” sorusunu merak edenlere söylenebilecek ilk şey çörek otunun tohum olarak satın alınmasıdır.

Uygun bir öğütücü ile tüketilecek kadar öğütülerek tüketilmesi şifa veren yağların ve değerli minerallerin niteliğinin bozulmasının önüne geçecektir. Gelelim uzmanların çörek otu hakkındaki tavsiyelerine…

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır ?

  Kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat önce bir şeker kaşığı çiğnenerek de tüketilebilen çörek otunu isterseniz ballı çörek otu macunu haline getirerek macun seklinde de tüketebilirsiniz.

Kemik ve kas ağrısından bas ağrısına kadar şifa saçan çörek otu, vitamin ve mineral deposu özelliğindedir. Kansere karşı koruma görevini de üstlenmiş bu doğal tohum, sindirim sistemini rahatlatır. Ayrıca öksürük, kolesterol, sac uzaması konusunda sıkıntılı durumlarda da etkili bir sorun çözücüdür.

Şifalı besinler konusunda uzman olan Ahmet Maranki çörek otu tüketiminde doğru kullanımın önemi üzerinde durmaktadır. Bu konuda Maranki çörek otu yağını içerek ya da kapsül seklinde kullanılabileceğini belirtmiştir. Ayrıca Maranki saçların sağlıklı uzaması ve ağrı sorunlarında da yağın sürülerek tüketilebileceğini de belirtmiştir.

  Sayısız faydayı taşıyan çörek otu yağının nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olunmasının önemi olduğu kadar beraberinde tüketilmemesi gereken besinler hakkında da dikkatli olunması gerekmektedir.

Örneğin süt ve yoğurtla beraber yağın tüketilmemesi gerekmektedir. Yine hamilelik sürecinde çörek otu yağının kullanılmaması gerekmekte olup, zaten omega-3 yönünden zengin olduğundan ötürü ilave olarak bitkisel omega-3 takviyeleri alınmamalıdır. çörek otu kullanımında doz aşımına dikkat edilmesi gerekmekte olup, özellikle kan şekeri düşük olan kişilerin doktor kontrolünde kullanması gereken bir şifadır.

 

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir ?

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir ? | Ahmet Maranki