D Vitamini Nerelerde Bulunur

D Vitamini Nelerde Bulunur ?

Vücudumuz her zaman için D vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Cildimiz bu noktada D vitamini için büyük görev görmekte olup güneş ışınlarını emip sentezleyerek bunları D vitaminine dönüştürmektedir.

Özellikle bahar ve yaz aylarından yüz, bacaklar ve kolların ortalama olarak 20 dakika güneş altında kalması gerekmektedir. D vitamini vücutta birçok göreve sahip olduğu gibi kemik gelişiminde, diş gelişiminde etkisi oldukça büyüktür. Vücudun ortalama olarak günlük kalsiyum yanı D vitamini ihtiyacı 30-50 yaş arasında 1000 mg olup 50 yaş üzerinde ise günlük olarak 1200 mg şeklindedir.Peki D Vitamini Nelerde Bulunur ? 

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

  D vitamini içeren besinler arasında ilk sırada süt, yoğurt, kefir, ayran ve peynir gelmektedir. Günlük olarak D vitamini ihtiyacımızı bu besinlerden yoğun bir şekilde sağlamaktayız. bunun yanı sıra D vitamini olarak yüksek bir içeriğe sahip olan somon balığı, ton balığı, uskumru, istiridye bulunmaktadır.

Aynı zamanda tereyağı, karaciğer, yumurtanın sarısı, yulaf ve maydanozda da yüksek oranda D vitamini bulunmaktadır. Bununla birlikte balık yağı, tatlı patates, mantar, ısırgan otu ve yonca bitkisi de D vitamini yönünden yüksek bir içeriğe sahiptir.

D vitamini Eksikliği Yaşamak Adına Yapılabilecekler Nelerdir ?

   D vitamini eksikliği yaşamam adına gün içinde yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan biri de şüphesiz ki güneştir. İlkbahar ve yaz aylarında güneşten D vitamini eksikliğinin % 20 sii günlük olarak karşılanmaktadır.

Bu noktada 11.00 ile 15.00 arasında ortalama olarak kollar ve bacaklar çıplak şeklide 20 dakikalık bir güneşlenme yeterli olacaktır. Bu süre esmerler için 30 dakikaya kadar uzatılmaktadır. Bu süreçte güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi korumak adına da muhakkak ki güneş kremi uygulayarak güneşe çıkmanız önerilmektedir.

 Düzenli uyku da D vitamini açısından oldukça önemlidir. Düzenli uyku sayesinde d vitamini daha iyi emilebiliyor. Yapılan araştırmalara bakıldığında gün içinde 5 saat altında uyuyan kişilerde D vitamini eksikliği görülmektedir.  Bu sebeple gün içinde en az 8 saat uyku şart! Düzenli uyku ve ideal kilo sayesinde D vitamini oranınızı daha iyi arttırabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan ''Bol Su İçmenin Faydaları Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık Belirtileri | Kabızlık Neden Olur ? | Ne İyi Gelir ?