Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırtılır

Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır ?

Dikkat eksikliği son derece ciddiye alınması gereken bir durum olup bu noktada erken teşhis sonrası doğru tedavi uygulanması son derece önemlidir.

Bu yazımızda sizler için dikkat eksikliği nedir, dikkat eksikliği olan çocuk için nasıl bir ders çalıştırma programı düzenlenmesi gerekir bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği aslında aşırı hareketliliğin duruma eşlik ettiği ve çocukların bir konu üzerinde çok fazla vakit harcayamadıkları bir durumdur. oyun oynarken, ders çalışırken, odaklanması gereken bir durumun varlığında 20-25 dakikanın ardından bir dağınıklık söz konusu olur. Bu noktada çocukların dikkati dağılarak başka yöne kayar.

    Dikkat eksikliğinin yaşanması ile birlikte çocukların okulda ki başarısında düşüş yaşanır, okuldan soğuma söz konusu olur. Ancak unutulmaması gereken bir konu var ki dikkat eksikliği önüne geçilebilir, çözüm bulunabilir bir durumdur. ilk olarak bu konuda ailenin belirli önlemler alması gerekmektedir. bunun yanı sıra dikkat eksikliği olan çocuk ta bir zeka geriliği, zeka problemi aranması yanlıştır.

Bunun sebebi dikkatinin dağılmasıdır ve zeka ile ilgili sorun çocukta bulunmaz. Çocuklarınıza bu durumu bir sorun bir hastalık olarak göstermek yerine onun farklığını ortaya çıkarmalısınız. Bu süreçte üstüne gitmek zorlamak yerine rahatlatmak ailenin görevleri arasındadır. Elbette ki bu süreçte öğretmen desteği önemlidir ve bu konu ile ilgili aile ve öğretmen birlikte hareket etmek zorundadır.

Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır?

Çocuğunuzda dikkat eksikliği sorunu mevcut ise bu noktada ilk olarak bilinçlenme ailede yaşanmalıdır. Anne ve baba dikkat eksikliği olan çocuk için gerekli önlemleri almalı ve bu doğrultuda bir eğitim sunmalıdır.

Eğer çocuğunuzda dikkat eksikliği mevcut ise ders çalışma sürelerini gözden geçirmeniz gerekir. Genellikle 20-25 dakikalık bir süre yeterli olacaktır. Mevcut sürenin üstüne çıkmalı verimin düşmesine sebep olurken çocuğunuz başaramadığını gördüğü için ve dikkati dağıldığı için dersten uzaklaşarak bir daha çalışmak istemez.

Bu sebeple her 20-25 dakikalık çalışma süresi sonunda mola verilmesi en doğru çalışma programı olacaktır. Çalışılan konu üzerinde sık sık tekrarlar yapılarak hafıza bu şekilde güçlendirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan ''Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alkolden Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Alkolden Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

Saç Uzatma Yöntemleri

Saçımızın Uzaması için Ne Yapmalıyız ?