Diş Eti Apsesi Nedir ? Diş Eti Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için insanın vücuduna gereken özeni göstermesi şart ama bazen hiçbir şey insanların planladığı gibi gitmiyor ve kimi sağlık sorunlarını yaşanabiliyor. Nitekim dişler ve ağız insan yaşamı için hayati önem taşıyan organlarımız arasında geliyor.

Ağız içinde yaşanan sorunlara anında müdahale yapılmaz ise kimi son derece önemli kalıcı sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor. İşte eğer zamanında ve doğru bir biçimde tedavi edilmez ise geri dönüşü olmayan hasarlar yaratan problemlerden bir tanesi de diş eti apsesi Adından da anlaşılabileceği üzere bu bir apse ve ağız içinde oluşan türüne verilen isim.

 Apse kavramını daha net bir biçimde ifade etmek gerekirse ilgili bölümde ortaya çıkan irin birikmesi olarak adlandırılabilir. Diş eti apsesinin ortaya çıkma nedenleri arasında bol şekerli ve asitli içeceklerin sıklıkla tüketilmesi, ağız içi sağlığına gereken özenin verilmemesi, kalitesiz ağız bakım ürünlerinin kullanılması böyle bir duruma yol açan faktörler arasındadır ki o yüzden mutlaka diş fırçalama sırasında kaliteli macun ve fırça kullanılmalı, kola, gazoz gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi halde böylesi bir durumun ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Diş Eti Apsesinin Belirtileri

   Diş eti apsesi kendisini öncelikli olarak ilgili bölgedeki diş eti renginin değişmesi ile belli eder. O bölgedeki diş eti rengi koyulaşmıştır veya sarımtırak bir renge bürünmüştür. Ayrıca kişi dişlerini kullanır iken zorlanma ve ağrı da böylesi bir durumda hissedebilmektedir.

Tüm bunlara ilaveten diş veya dişlerde zonklama, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan ateş ve yorgunluk halleri, ortaya çıkan ağrılar, sızılar, bazen kulaklarda yaşanan problemler ve yine nadiren de olsa aşırı soğuk ya da sıcak besinlere karşı görülen duyarlılık temel belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin hepsi veyaz bazıları görülebilir.

Diş Eti Apsesinin Tedavisi

   Diş eti apsesi evde tek başına geçirilebilecek bir olgu olmamakla beraber ağrıların giderilmesi için ağız içinde bir müddet karanfil yağı bekletilmesi etkin sonuçlar verir. Bunun dışında gidilen diş hekimi soruna bağlı olarak antibiyotik tedavisi, gargara, kanal tedavisi gibi uygulamalar yapabilmektedir. Tam tanı çekilen röntgen ile konulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu | Bitkisel Çözümler

Öksürüğe Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Öksürüğe Ne İyi Gelir ? İbrahim Saraçoğlu