Dış Gebelik Belirtileri

Dış Gebelik Nedir ? Nasıl Oluşur ve Kimlerde Görülür ?

   Dış gebelik denmekte olan olay aslın da döllenmiş olan yumurtanın rahim in dışında farklı bir alana yerleşmesidir. Bu yerleşme genellikle kaynaklarda bulunan Tuba uterina olarak geçen yumurta kanalında (%97) gibi bir durumda gerçekleşmektedir.

Dış gebeliğin görülme sıklığı ülke bölgelerine, ırklara ve yaşlara göre değişir. Gebeliğin ülkemizde görülme oranı ise (%1-2) arasında olmaktadır.ABD’de ise bu durum her 50 kadından 1 veya 2’sinde görülmektedir.

Dış Gebelik Nasıl Oluşur?

Genel durumda döllenme evresini geçiren yumurta Follop’tan geçerek rahimin içine girmektedir. Fakat bu tüplerde önceden yaşanmış çeşitli sebeplerden dolayı tıkalı veya hasarlı gibi olaylar yüzünden döllenen yumurta ileri gitmeme durumunda rahme ulaşamaz.

Takılıp kaldığı yerde tutunur ve kendini orada geliştirmeye başlar. Falda tipleri bebeğim gelişmesine Zorlayacak kadar dar oldukları için, gebelik durumu olması gerektiği gibi olmamaktadır.

  Dış gebelik dediğimiz olay fallop tüplerinde tek bulunmaz, döllenen yumurta değişik yerlere de yerleşerek dış gebelik olayının olmasına neden olabilir. Yerleşebileceği yerler Rahim boynu, yumurtalık, Sezeryan kesesi ve karındır

Bir gebede gebeliğin yaşandığını fark edemez ve olaya müdahale etmez ise bir yere yerleşen embriyo kendine orada geliştirip büyüyüp aşırı esnemesinden dolayı gebelik durumunu yaşayan kişinin damarlarının yırtılması veya patlamasına sebep olmaktadır.

Bu durumda gebenin tüpleri tamamen zarar görür veya ağır hasar alabilir. Bu durumda karın ağrısı veya kanama olayları meydana gelmektedir. Kanama olayı olmazsa gebenin ölümüne sebep olabilir.

Dış Gebelik Kimlerde Görülür?

  • Yaşı 35 veya üstünde olan insanlarda,
  • Miyomları ve ya Yumurtalık kistleri olanlarda,
  • Kısırlık tedavisi gören kişiler de,
  • Önceki zamanlarda da yine dış gebelik yaşanmış  kadınlarda,
  • Günde  çok fazla sigara içenlerde,
  • Tüplerin de olan yapışkanlık sorunu yaşayanlarda,

Doğumundan itibaren tüplerindeki sorunundan dolayı dış gebelik görülme ihtimali normal birine göre yüksektir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Daha önceden gelen belirtiler birbirinden çok yakın olsa bile bu durum kadından kadına değişebilmektedir. Kesinlikle dış gebelik yaşıyorum diyebilecek bir işaret olmamaktadır. Bu belirtiler tıpkı hamilelikteki gibidir.

Kişide mide bulantısı, baş dönmesi, göğüste şişme ve kusmalar görülmektedir. Gününüz gecikirse bundan dolayı yapacağınız testte pozitif sonuç alacaksınız.

Hamile olduğunuzu sandığınız anda karın ağrıları ve kanamalar başlarsa hiç oyalanmadan direk doktora başvurmalısınız. Ağrınız ve kanamanın sebebi olması gereken yerde değil de farklı bir yere yerleşen embriyo olmaktadır.

Şöyle ki;

  • Bağırsak ve mide ağrılarınız başlar ise,
  • Üzerinizdeki sersemliği hala atamadıysanız,
  • Karnınızda, leğen kemiğinin izle, boyun ve omzunuzda bıçak ağrısına benzer, yerinde durmayan, keskin, Ağrı’nın şiddeti sürekli değişiyorsa,

Hiç vakit kaybetmeden direk doktora gitmelisiniz. Dış gebelik bu şakaya gelmez.

Bir önceki yazımız olan ''Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hacamatın Faydaları

Hacamat Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Sık İdrara Çıkmaa Nedenleri

Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir ?