Doğumun-Başladığı-Nasıl-Anlaşılır

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır ?

Yalnızca günümüzde değil hemen hemen her zaman dilimi içerisinde, kadınlar hamile kaldıkları andan itibaren doğumun yaklaştığı ana kadar doğumun başladığı nasıl anlaşılır sorusu ile mücadele etmektedir.

Hele ki ilk gebeliklerde bu soruya cevap bulabilmek için hem çevrelerinde daha evvel doğum yapmış olan kadınlara, hem doktorlarına, hemde internet arama motorları üzerinden sıkça bu soruya cevap aramaktadırlar.

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır ?

Hamilelik dönemlerinde kadınların en çok merak ettiği doğumun başladığını nasıl anlaşılır sorusunun cevabı ise, yürümekte zorluk çekmeye başladıysanız, suyunuz geldiyse ve düzenli kasılmalarınız da başladıysa eğer doğumunuz yaklaşmış demektir.

Doğumun başladığını anlamak için aslında dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. Doğumun yaklaştığını gösteren düzenli kasılmalar ile beraber gelen sancı, suyun gelmesi ve nişan gelmesi gibi belirtiler, her kadında sıralaması farklı olarak gerçekleşmektedir.

Her kadında bu sıralama değişkenlik gösterdiği gibi bir kadının her doğumunda da değişkenlik göstermektedir. Hamilelik süresi boyunca kapalı olan rahim ağzında, bebeği ve rahmi enfeksiyonlardan koruyabilmek adına sümüksü ve pelte gibi bir tıkaç oluşmaktadır ve tıkaç da nişan adıyla bilinmektedir.

Rahimde gelişen kasılmaların etkisi ile birlikte bu tıkaç düşer ve hamile olan kadın bu durumu akıntı şeklinde fark eder. Ayrıca akıntı şeklinde düşen bu tıkaç, hafif pembemsi kan ile bulaşmış biçimdedir. Bu tıkaça ise halk arasında, iz, belirti ve nişan gibi isimler verilmektedir. Nişanın gelmesi durumunda endişeye kapılarak hemen hastaneye gitmek gerekmemektedir. Çünkü nişanın gelmesi doğumun bugün yarın gibi bir süreçte gerçekleşeceğini göstermektedir.

Hamilelik döneminde doğumun başladığı nasıl anlaşılır sorusunun en net cevabı belki de suyun gelmesidir. Bebeği koruma görevine sahip olan su kesesi, kasılmaların ve gerilmelerin etkisi ile yırtılabilir. Bu durumda da amniyon suyu rahimden dışarıya akmaktadır.

Su kesesi şayet üst bölgeden sıyrık biçimde yırtılmış ise amniyon suyu sızıntı şeklinde akabilmektedir. Bu sebeple de hamile kadınlar, akıntı nedeniyle ıslak olduklarını ya da idrar kaçırdıklarını düşünebilirler. Ancak amniyon suyu, sıvı akıntı gibi koyu, kıvamlı değil ve su gibi akışkan bir şekildedir. Rengi ise ıhlamur çayı gibi veya açık sarı renklidir. Ayrıca bu suyun kendine has bir kokusu da bulunmaktadır. Bu farklılıklar göz önüne alındığında yaşanan ıslaklığın kesenin açılması ile bağlantılı olup olmadığı hamile kadın tarafından ayırt edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan ''Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeklerde-Burun-Tıkanıklığı-Nasıl-Geçer

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

Kadın-Erkek-Cinsel-İlişki-Pozisyonları

Kadın Erkek Cinsel İlişki Pozisyonları