Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Nedir ? | Nasıl Yapılır ? | Diyet Listesi

Protein ağırlıklı bir diyet programı olan Dukan diyeti, kırk yılı aşkın bir süredir vardır ve Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tasarlanmıştır.

Dukan diyetinde izin verilen gıdalar, çeşitli aşamalardan oluşmakta ve bu gıdaların detaylı bir uygulaması bulunmaktadır ve Dukan diyetinin temelini de karbonhidratların büyük oranda azaltılarak protein ağırlıklı beslenmek oluşturmaktadır. Dukan diyetinde, kalori hesabı yapılmamakta, çünkü protein tükettiğiniz sürece kalori hesaplamanız gerekmemektedir.

Dukan Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Dukan Diyetinin Aşamaları

Temel olarak dört aşamadan oluşan Dukan diyetinde, toplam yüz gıdaya yer verilmekte ve kalori kısıtlaması bulunmamaktadır. Aksi belirtilmediği takdirde Dukan diyeti listesi dahilinde yer alan gıdalardan dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Dukan diyetinin aşamalarından biri olan Dukan diyeti atak aşaması, iki ile yedi gün arası sürmekte ve 68 adet saf proteinden oluşmaktadır. İlk hafta içerisinde bir ile dört kilo kadar verilmesi beklenen bu aşamada günde 1,5 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor ve günde yirmi dakika egzersiz yapılması gerekiyor. Bir diğer aşama olan seyir aşamasında ise her altı günde bir kilo verilmesi bekleniyor ve tüketilen 68 saf proteine 32 adet sebze eklenmektedir. Bu aşamada günde iki kaşık yulaf kepeği yenebilirken yine günde otuz dakika egzersiz yapılması gerekmektedir.

Dukan diyetinin üçüncü aşaması olan sağlamlaştırma aşamasında ise 68 saf protein ve 32 adet sebzeye meyve ve peynir çeşitleri ile tam tahıllı ekmek eklenmektedir. Bu aşamada günde iki kaşık yulaf kepeği yenebilirken günde yirmi beş dakika kadar egzersiz yapılması gerekmekte ve kaybedilen her kilo için sağlamlaştırmasına on gün eklenmektedir. Dukan diyetinin dördüncü ve son aşaması olan dengeleme aşamasında ise tüm gıda gruplarından yiyecek tüketilebilirken, günde üç kaşık yulaf kepeği yenebiliyor ve günde yirmi dakika fiziksel aktivite yapılması gerekiyor.

Dukan Diyeti Atak Aşaması

Dukan Diyeti
Dukan Diyeti

İki ile yedi gün kadar süren Dukan diyetinin atak aşamasının hedefi, yüksek protein ile diyete hızlı bir başlangıç yapmaktır. Dukan diyetinin atak aşamasında 68 adet yüksek proteinli gıdalar önerilmekte ve bu önerilen gıdaların pişirilmesi esnasında hayvansal ve bitkisel yağların kullanımı kesinlikle yasaktır. Önerilen pişirme yöntemleri ızgara ve ızgara olmakla birlikte pişirilen yemeklere ise kesinlikle tuz eklenmemelidir. Dukan diyetinin atak aşamasında tüketilebilen gıdalar ise, sığır ile dana ciğeri, kabuklu deniz canlıları, günde iki adet yumurta, derisi ile kanatların dış kısmı hariç hindi ve tavuk eti, yağ oranı yüzde beşin altında olmak kaydıyla yağsız sığır ya da dana eti, yağda bekletilen konserve balıklar haricinde tüm taze balıklar, 1.5 kaşık yulaf kepeği, yağ oranı yüzde ikinin altında olmak kaydıyla süt ve süt ürünleri şeklindedir.

Ayrıca bu aşamada yemeklere tat verebilmek adına baharatlar, sirke, soya sosu, bitkiler, hardal, limon suyu, sarımsak, fruktoz içermeyen tatlandırıcılar ile şekersiz ketçap kullanabilirsiniz. Ayrıca bu aşamada, beslenmenin değişmesine bağlı olarak ve fazla proteine bağlı olarak oluşabilecek kabızlığın önlenmesi sebebiyle bol bol su içilmesi önerilmektedir. Atak aşamasında 68 farklı protein kaynağından bahsedilmekte ve 68 çeşit yemek anlamını taşımamaktadır. Dukan diyetinin bu aşamasında bahsedilen 68 protein kaynağının büyü kısmını tavşan, keklik, domuz, deve kuşu, bıldırcın ve sülün gibi et çeşitleri oluşturmaktadır. Dukan diyetinin atak aşaması örnek diyet listesi bir günlük olacak şekilde, kahvaltı yağız yoğurt ve bir adet haşlanmış yumurta, ara öğün piliç ızgara, öğle yemeği ızgara tavuk göğüs eti ve yağsız süzme peynir, akşam yemeği ise bir adet suda pişirilmiş yumurta ile ızgara balık şeklindedir.

Dukan Diyeti Seyir Aşaması

Diyet ve Kilo
Diyet ve Kilo

Dukan diyetinin ikinci aşaması olan seyir aşamasında ise atak aşamasında listelenen 68 proteine ek olarak 32 sebze eklenerek, tüketebileceğiniz besin sayısı yüze yükselmektedir. Fakat bu durum sizi yanıltabilir. Çünkü bu yüz besin arasında deve kuşu, sülün, keklik, pisi balığı, kılıç balığı, yayın balığı ve keler balığı gibi ürünler bulunmakta ve ürünler ülkemizde bulunmasının zor olması sebebiyle Dukan diyetiniz esnasında kendinizi en çok dana eti, tavuk ve hindi eti tüketirken bulabilirsiniz. Dukan diyetinin bu aşamasında hedeflenen ise, diyet programını uygulayan kişinin fazla kilolarından kurtulması ile gerçek kilosuna ulaşabilmesidir.

Yine bu aşamada diyet listenize eklenen sebzelerden bir kısmı ise, enginar, pancar, salatalık, brüksel lahanası, havuç, brokoli, pancar, patlıcan, kuşkonmaz ve lahana şeklindedir. Dukan diyetinin ikinci aşaması olan seyir aşaması, yemek seçeneğinin az olması ve uzun sürmesi nedeniyle kararlılık ile birlikte disiplin gerektiren bir süreçtir ve bu seyir aşamasında diyet programınıza ilave olarak otuz dakikalık tempolu bir yürüyüş yapılması gerekmektedir. Dukan diyeti seyir aşaması için bir günlük örnek diyet listesi 1/1 yani sebze protein şeklinde, sabah domatesli yumurta ve yağsız süt ve tatlandırıcı kullanabileceğiniz şekersiz sıcak içecek, öğlen öğününde tavuklu salata, ara öğününde yağsız krem peynir ile kereviz sapı, akşam ise çeşitli baharatlar ile hazırlanan tavuk göğüs eti ve kepekli galeta şeklindedir.

Dukan Diyetinin Sağlamlaştırma Aşaması

Diyet Sebze
Diyet Sebze

Kiloların verilmesi ile gerçek kiloya ulaşıldığında anda kişinin diyet açısından en hassas dönemine girdiğinin altını çizen Dukan, bu hassasiyetin rehavete kapılarak eski beslenme alışkanlıklarına dönme riskinin yüksek olmasından kaynaklandığını belirtmektedir. Dukan diyetinde bu tehlikeli durumu önleyebilmek adına ise üçüncü aşama olan sağlamlaştırma aşaması uygulanmaktadır. Sağlamlaştırma aşamanızın süresini belirleyebilmek için seyir aşamasında vermiş olduğunuz her bir kilo için on kilo eklemeniz gerekmektedir. Yani seyir aşamasında on kilo verdiyseniz sağlamlaştırma aşaması sizin için yüz gün sürecek demektir ve ayrıca bu kurala mutlaka uyulması gerekmektedir.

Sağlamlaştırma aşamasında uygulanması gereken bir diğer önemli kural ise, haftanın bir gününü saf protein günü olarak uygulamak ve bu günde ise yalnızca atal aşamasında izin verilen gıdaları tüketmek gerekmektedir. Ayrıca Dukan diyetinde sınırları sıkı sıkıya belirlenmiş olan ödül öğünleri de bulunmakta ve iki ödül öğününün arasında en az bir gün olmalıdır. Bunun yanı sıra bir porsiyon olara hamburger, patates kızartması ve pizza tercih edebilir ama aynı öğünde ikinci tabak ödül yemeği yasaktır.

Dukan Diyeti Dengeleme Aşaması

Dukan diyetinin dördüncü ve son aşaması olan dengeleme aşamasında, Dukan diyetinin tüm aşamaları boyunca değişen beslenme alışkanlığının ömür boyu sürdürülebilmesi amaçlanmakta olduğundan bu aşama hayatınız boyunca devam etmektedir.

Fakat her aşamada olduğu gibi dengeleme aşamasında da uyulması gereken kurallar bulunmaktadır ve bu kurallar, her gün en fazla üç yemek kaşığı kadar yulaf kepeği tüketilebilir, her gün günde en az yirmi dakika kadar yürümelisiniz ve son  kural ise atak aşamasında izin verilen gıdalardan haftanın bir günü yalnızca protein tüketmelisiniz şeklindedir.

Dukan Diyetinde Tüketebileceğiniz Gıdalar

Kırk yıllık bir geçmişe sahip olan Dukan diyetinde tüketebileceğiniz gıdalar ise, yağsız kırmızı et çeşitlerinden geyik eti, sosis, dana pirzola, soya pastırması, ay yağlı pastımai bufalo eti, biftek, kümes hayvanları grubundan yağsız hindi, tavuk, tavuk ciğeri, ördek, deve kuşu, bıldırcın, az yağlı şarküteri ürünleri, alabalık, pisi balığı, ton balığı, levrek, somon, yayın balığı, karides, kerevit, yengeç, ıstakoz, tarak, ahtapot, istiridye ve kalamar şeklindedir.

Ayrıca bitkisel proteinlerden tofu ile soya, süt ürünlerinden krem peynir,ricotta, ekşi krema, süzme peynir, süt, beyaz peynir ile yoğurt tamamı yağsız olacak şekilde ve tavuk  yumurtası, ördek yumurtası ve bıldırcın yumurtası tüketilebilir. Seyir aşamasından itibaren kullanılmaya başlayabilen sebzeler ise, karnabahar, şalgam, pırasa, kabak, su teresi, marul, kereviz, havuç, salatalık, patlıcan, domates, bamya, mantar, hindiba, roka, turp, soğan, brüksel lahanası, fasulye filizi, yeşil fasulye, kuşkonmaz, rezene, enginar ve brokoli şeklindedir. Ayrıca yulaf kepeği, zeytinyağı ve goji berries de tüketebileceğiniz gıdalar arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan ''Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Protein Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Protein Diyeti Nedir ? | Nasıl Yapılır ? | Diyet Listesi

Adet Söktürücü Besinler ve Yiyecekler

Adet Söktürücü Yiyecekler ve Besinler İbrahim Saraçoğlu