E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

Vitaminler farklı şekillerde vücuda alınmakta olup farklı şekillerde de çözülmektedirler. Bu noktada e vitamini yağda çözülen vitaminlerden birisidir ve antioksidan etkisi göstererek hücre tahribatına karşı vücudu serbest radikallere karşı koruma görevini üstlenir.

Bununla birlikte E vitamini kanser ve kalp rahatsızlıklarının yaşanmaması adına vücudu korur ve vücuda birçok yönden onlarca faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için e vitamini hangi besinlerde fazla bulunur, vücudun ihtiyaç duyduğu e vitaminini nasıl alabiliriz bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

E Vitaminini Hangi Besinlerden Alabiliriz?

  E vitamini birçok gıdadan rahatlıkla alınabilen bir vitamin olarak karşımıza çıkar. Bu noktada doğal yağlardan, bitkisel ve işlenmemiş gıdalardan, kuruyemişlerden E vitamini vücuda alınabilmektedir. Genellikle yüksek yağ ve kalori değeri bulunan gıdalarda yer alan e vitamini kilolu kişilerde kontrollü bir şekilde alınmalıdır. bunun yanı sıra eğer diyette iseniz, kolesterol probleminiz mevcut ise bu besinleri kontrollü bir şekilde tüketmenizi öneririz.

Eğer çok yüksek miktarda bir e vitamini eksikliğiniz mevcut ise, halk arasında depo kavramı olarak bilinen alanın boşalması söz konusu ise bu noktada hızlı bir tedavi ve toparlanma için doktorun önerisi ile e vitamini takviyeli hap kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada doktorun tavsiyesi ve reçetesi büyük önem arz etmektedir.

E Vitamininin Olduğu Gıdalar

    Gelelim e vitaminin yüksek olduğu gıdalara. Ülkemizde son yıllarda tüketimi artan kuşkonmaz bitkisi ilk sırada yer almaktadır. Tam bir vitamin kaynağı olan kuşkonmazda yüksek miktarda e vitamini bulunmaktadır.

Bununla birlikte şam fıstığı, Antep fıstığı, fındık, kuru kayısı, badem ve ay çekirdeğinde de yüksek miktarda e vitamini bulabilirsiniz. bununla birlikte birçok bitki yağının içeriğinde de e vitamini yüksek oranda bulunmaktadır.

Bunlar buğday tohumu yağı, ay çiçek yağı, aspir yağı, mısır yağı, soya yağı, kanola yağı ve keten tohumu yağıdır. Son olarak paprika, acı biber, kekik, yeşil zeytin, domates, mango, kivi, brokoli, ıspanakta da yüksek oranda e vitamini bulunmaktadır. Çok fazla kalori almadan e vitamini almak istiyor iseniz brokoli, ıspanak, domates ve zeytin ağırlıklı beslenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ''Bol Su İçmenin Faydaları Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sol Kol Ağrısı Nedir Ne İyi Gelir

Sol Kol Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir ?

D Vitamini Nerelerde Bulunur

D Vitamini Nelerde Bulunur ?