Emzirme Süresi Ne Kadar Olmalı

Emzirme Süresi Ne Kadar Olmalı ?

Bebeğin en önemli besin kaynağı olan anne sütü her bebeğin önemli besinini karşılayan ve bağışıklığını güçlendiren önemli bir değerdir. Yeni doğan bebeklerde midesinin ufak olması sebebi ile sık ve az emerek beslenmektedirler.

İlk aylarda gece sık uyanabilirler ancak bazen 4 saat uyuyabilirler. Gece bebeğiniz uyanıyorsa sıklıkla emzirmek gerekir. Yeni doğan bebeğinizin bağışıklığı için önemli yeri olan anne sütü bebeğinizin sağlıklı büyümesinde ve gelişmesinde önemli yere sahiptir.

Çok yorulmaya meyilli olan yeni doğan bebekler uyku düzeni oturana kadar sık emmek isteyebilirler. İlk ayınızı atlattıktan sonra diğer dönemlerde biraz daha rahat edebilirsiniz. İlk aylarda bebeklerin emme güdüleri oldukça güçlüdür. Bebeğiniz her ağladığında ağlama nedeni herhangi bir rahatsızlık değilse emzirmeye devam edebilirsiniz.

Emzirme Süresi Ne Kadar Olmalı ?

1 İla 3 Ay Arası Bebekler

Bu aylarda bebekler günde 6- 7 kere emzirilmek zorundadır. Gelişimi ideal olan bebekler 4- 5 saat uyku sonrasında emzirilebilirler.

3.Aydan Sonraki Emzirme Süreleri

Emzirme süreleri bebeğiniz büyüdükçe uzamaya başlar 6. aya kadar anne sütünü alması gerekir. 6. aydan sonra bebeğe ek besinler verilebilir. Ek gıda alan 7-8 aylık bebekler genelde 4- 5 kere emmek isteyebilirler.

Emzirmede Dikkat Edilecek Hususlar

Bebeklerin isteğine göre sıklıkla emzirilmelidirler

Bebek ağladığı zaman ağzını açıp aranıyorsa acıktığını ve emmek istediğini anlayabilirsiniz. Bebeğin emmesi sayesinde sütün artışı daha verimli olur. Zamanla bebeklerin emme süreleri uzamaktadır. Emzirme sırasında bir göğüs bitene kadar verilmelidir.

Göğüs bittiği zaman diğer göğüsse geçilmelidir. Bebek büyüdükçe emme süreleri de düzene girmektedir.  Anne sütü bebeğin yeni doğan sarılığını çabuk atlatmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi daha sağlam olan bebekler hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Anne sütünün ilk aylarda mutlaka bebeğe verilmesi gereklidir. Beyin gelişimi ve büyümesi için faydalı besin değeri olduğundan anne sütü içeriğinde yüksek değerler içermektedir.

Bir önceki yazımız olan ''Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Neden Beyazlar

Saç Neden Beyazlar ? Saçın Beyazlama Sebepleri

Karbonatla Diş Beyazlatma

Karbonatla Diş Beyazlatma Yolları