Erken Doğum Olmaması için Neler Yapılmalı

Erken Doğum Olmaması için Neler Yapılmalı ?

Normal 9 ay yani 40. haftyaya kadar olan gebelikler bazen bazı nedenlerden dolayı daha erken olan gebeliklerin önlenebilmesi için önceden gereken muayene ve tetkikler yapılmalı nedenlerine bakılmalıdır.

Genelde 37. haftadan önce doğan bebekler pramatüre bebek olarak bilinmektedir. 32. haftada olan gebelerin bu konularda dikkatli olması ve rutin kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekir.

Erken Doğum Olmaması için Neler Yapılmalı ?

Erken Doğum İçin Önlem Alın

Rahim ağzının uzunluğu 24. haftalarda mutlaka incelenmelidir. 2,5 metreden az olanların mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir. Birden fazla gebelik yaşayanalar da erken doğum riski taşıyabilirler.

Erken Doğumu Artıran Nedenler

Sigara: Sigara erken doğuma neden olan etkenlerden biridir. Hamilelik döneminde mutlaka sigarayı bırakmanız sizin bebeğinizin sağlığı için önem taşımaktadır.

Bir sonraki  hamilelik dönemi  arası: Daha önceden erken doğum olayı yaşadıysanız diğer gebeliğinizde de erken doğum risk bulunabilir. En az diğer gebelik aralığının 18 ay olması gerekmektedir.

Diyet: Gebelik sırasında yapılan diyetler yüzünden erken doğum riski yaşamanız muhtemel bir durumdur. Normal kilonuzda olmaya ve düzenli beslenmeye önem verin.

Sağlığınıza dikkat edin: Eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa mutlaka doktorunuza bildirin ve kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza danışın. Böbrek yetmezliği, kalp sorunu diyabet gibi durumlar erken doğum riskine neden olmaktadır. Sağlık sorunlarınız için mutlaka gebelikten önce tedavinizi yaptırın. Rutin kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Bazı tıbbi önlemlerin alınması ile erken doğum riski önlenebilir bu önlemler şunlardır;

Progesteron ile erken doğumu engelleme: progesteron iğnesi vurularak erken doğum riski engellenmiş olur.

Serklaj yöntemi: Daha önce erken doğum riski olan  anne adaylarına uygulanan bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

İlaç yolu ile erken doğumu önleme ve istirahat: Erken  doğum riski taşıyan hamilelerin ilaçla ve istirahatle normal doğuma kadar tedavisini kapsamaktadır.

Bir önceki yazımız olan ''Hamilelikte Vegaferon Kullanımı Hakkında Bilgiler'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

Çocuklarda Boğaz İltihaplanmasına Ne İyi Gelir

Çocuklarda Boğaz İltihaplanması | Belirtileri | Ne İyi Gelir ?