Gebelikte Ay Ay Yapılması Gerekilen Testler

Gebelikte Ay Ay Yapılması Gerekilen Testler

Gebelik süreci hem anne hem de bebek için son derece önemli bir süreçtir. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından bu süreçte yapılması gereken testler büyük önem taşımaktadır.

Gebelik döneminden önce tutunda gebeliğin tamamlanmasının ardından dahi gerekli test ve takipler muhakkak ki yapılmalı ve gerekli takipler gerçekleştirilmelidir. Bu yazımızda sizler için gebelikte ay ay yapılması gereken testler nelerdir bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde bu süreci merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Gebelikte Ay Ay Yapılması Gerekilen Testler

Gebelik için yapılması gereken test grubu genel olarak ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak gebelik öncesi süreçte yapılması gereken testler yer alırken diğer adımda ise gebelikte yapılması gereken test grubu yer almaktadır. İlk olarak gebe kalmadan önce yapılması gereken testlere baktığımızda öncelikle kan testi yapılır. Anne ve babanın kan sonuçları alınarak herhangi bir kan uyumsuzluğu mevcut mu bunun kontrolü gerçekleştirilir.

Eğer anne RH – ve baba RH + ise ya da bunun tam tersi durum var ise kan uyumsuzluğu ortaya çıkar. Bunun yanı sıra ikinci test ise enfeksiyon tarama testidir. Diğer testler ise sırasıyla Toxoplasma testi, Rubella testi, Cytomegalovirüs testi, Herpes testi ve Sifilis testi olarak bilinen TORCHS testidir.  gebelikte ay ay yapılması gereken testlerin en başında ise tansiyon ölçümüdür. Bu noktada takip her ay muhakkak ki düzenli olarak takip edilmeli, kişi kendi evinde de tansiyon aleti bulundurarak sürekli olarak bunun takibi yapılmalıdır. El ve ayakta ödem olup olmadığının takibi düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

Gebelik son derece ciddi bir süreçtir ve hataları affetmez. Bu nedenle tüm testlerinizi düzenle ve atlamadan gerçekleştirmek büyük bir önem taşır. Kilo sürekli olarak aç karnına evde takip edilmeli bunun yanı sıra karın gelişimi takibi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra kan ve idrarda da takipler düzenli gerçekleştirilmelidir. İdrar yolu iltihabı, kansızlık ve kanla ilgili değerler test edilmelidir. Ultrason ile yapılan testlerde SAT belirlemeleri yapılmalı, anomali test, bebekte ki gelişim ve bozuklukların takibi düzenli olarak test edilerek izlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan ''Hamilelikte Vegaferon Kullanımı Hakkında Bilgiler'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstediğimiz Zaman Hamile Kalmak için Ne Yapmalıyız

İstediğimiz Zaman Hamile Kalmak için Ne Yapmalıyız ?

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri