Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar ?

    Her ay düzenli olarak yaşanan adet kanamaları ile yumurtlamaya hazır olan kadınlar için hamileliğin ilk belirtisi olarak adet gecikmeleri bilinmektedir. Her ay düzenli bir döngüye sahip olan adet kanamalarının gecikmesi ile akla ilk gelen hamilelik şüphesidir.

İlk günlerde döllenme meydana gelidğinde döllenmiş olan yumurta, yedi ile on gün sonra anne rahminde gelişmeye ve büyümeye başlamaktadır. Bebeğin kalp atışları ise altıncı haftadan itibaren gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra vücut hormonal olarak değişimler yaşamaya başlar ve vücutta HCG hormonu artar.

Bu değişimlere bağlı olarak da hamilelik belirtileri hissedilmeye başlanır. Başlayan değişimler ile hamileliğin ilk belirtileri olan mide bulantıları ile kramplar da bu neden ile yaşanmaktadır. Embriyonun rahime yerleşme sürecini takiben bellirtiler ortaya çıkmaya başlar ve bu dönem yerleşme dönemi olarak bilinmektedir.

   Yerleşme döneminde yaşanan sancılar ile kramplar, regl dönemi öncesi sendromuna benzeyebilirken bazı anne adaylarında lekelenme şeklinde hafif kanamalar da görülebilmektedir. Hamilelik sürecinde ilk olarak progesteron adı verilmekte olan hormonda artışlar meydana gelir ve progesteron hormonu sayesinde ise rahim beslenmektedir. Hamilelik süreci ile yükselişe geçen progesteron hormonu ile birlikte vücutta çeşitli fizyolojik belirtiler ortaya çıkmakta ve metabolizma da değişmeye başlamaktadır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?

Hamileliğin İlk Haftasında Görülen Belirtiler

   Genellikle hamileliği ilk üç ile dördüncü haftasının ardından hamilelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve ilk belirti olarak ise adet gecikmesi yaşanır. Yine bu dönemde kasık ağrısı başlar ama adet dönemine denk gelmesi nedeniyle anne adayı bu belirtiyi adet dönemi öncesi sendromu ile karıştırabilir.

Ayrıca anne adayının metabolizmasında meydana gelen değişimlere bağlı olarak memelerde hassasiyet ile ağrı ortaya çıkarken, karın bölgesinde de şişkinlik meydana gelebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra hamileliğin ilk belirtileri arasında hormonel değişimlere bağlı olarak ruhsal durumda değişimler de görülmektedir.

En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Belirli evrelere sahip olan ve her evresinde farklı belirtiler gösteren süreçte hamileliğin en erken belirtileri ise kimi kadınlarda görülebilirken kimi kadınlarda ise görülmeyebilir. Hamileliğin en önemli belirtilerinden adet gecikmesidir ve hemen hemen her adet gecikmesi yaşayan kadın hamile olabilme ihtimalini düşünmekte ancak adet gecikmesi hamile olduğunuzun kesin bir göstergesi olmadığı gibi farklı nedenlere bağlı olarak da adet gecikmesi yaşanabilmektedir.

Ancak adet gecikmesi dışında yükselen hormonlar ile birlikte vücudumuz da çeşitli değişimler yaşanmakta ve bu değişimleri doğru tespit edebilmemiz halinde erken hamilelik belitisi olup olmadığını anlayabiliriz.

   Adet gecikmesinin yanı sıra göğüslerde büyüme, hassasiyet ve ağrı oluşması erken hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır ve vücutta meydana gelen hormon değişimi sebebiyle göğüs uçlarının etrafında ki renk koyulaşabilir ve göğüsler büyüyüp hassaslaşabilir.

Erken hamilelik belirtilerinden bir diğeri de yorgunluk ve halsizliktir. Vücudunuz da oluşup gelişmeye başlayan bebeğiniz metabolizmanızı arttırırı ve Progesteron hormonunun salgılanmasına sebep olur ki bu durumda kadınlara yorgunluk ile halsizlik hissi vermektedir.

  Sık idrara çıkmak da bir diğer erken hamilelik belirtisidir ve eğer idrarınızın rengi koyu ya da koyu sarı iseve sık idrara çıkıyorsanız hamilelik durumundan şüphelenebilirsiniz.

En yorucu erken hamilelik belirtisi ise kadınlar arasında sabah bulantısı olarak bilinen mide bulantısıdır ki, bu mide bulantısı sanıldığı gibi sadece sabahları değil aksine günün herhangi bir zaman diliminde gerçekleşebilirken, mide bulantısına bağlı olarak kusma da hamileliğin en bilinen belirtilerinden biridir. Vücutta hamilelik ile birlikte yaşanan hormon dengeleri hazımsızlığa yol açabilir ve hazımsızlık da kabızlığa sebep olabilir.

 Ayrıca mide yanması da hamileliğin erken belirtileri arasında yer almaktadır. Hamileliğin erken belirtileri arasında iştahsızlık ya da iştah artması, baş dönmesi ve bayılma, vücut ısısı artışı, hamile hissetmek, ruh hali değişimleri ve halk arasında üstüne görmek olarak adlandırılan ve ufak lekelenmeler şeklinde gerçekleşen kanama da bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan ''Hamilelikte Vegaferon Kullanımı Hakkında Bilgiler'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Lifli Gıdalar Nelerdir

Lifli Gıdalar Nelerdir ? Lif Yapan Besinler