Hamilelikte D Vitamini Eksikliği Neye Yol Açar

Hamilelikte D Vitamini Eksikliği Nedir ? Neye Yol Açar ?

D vitaminine ömür boyu ihtiyaç durulmaktadır. D vitamini eksikliğinin çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle tüm insanların ve özellikle hamilelerin D vitamini alımına dikkat etmeleri gerekmektedir.

D vitaminin en büyük kaynağı güneştir. Düzenli aralıklarla güneşlenen insanların D vitamini ihtiyacı karşılanmaktadır. Yetersiz D vitamini alımı durumlarında D vitamini eczaneden alınmalıdır. D vitamini kullanımı öncesinde ise mutlaka doktor görüşüne başvurulmalıdır. Hamilelikte D vitamini ölçümleri düzenli olarak yapılmakta ve eksiklik tespit edildiğinde hekim tarafından D vitamini damlaları tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte D Vitamini Eksikliği Neye Yol Açar ?

D Vitamininin Sağlığa Etkileri

   D vitamini vücudumuz için çok önemlidir. Kalsiyumun bağırsaklardan emilimini sağlaya D vitamini, kalsiyumun kan dolaşımına geçmesini sağlamaktadır. D vitamini vücuda alınan kalsiyumun kemiklere iletilmesini sağlamaktadır. Vücudun kemik kaybından korunmasında D vitamini etkilidir. D vitamini kalsiyumun böbreklerden atılmasına engel olmaktadır.

İnsanları meme ve kolon kanserinden koruyan D vitamininin insanlar için çok önemli bir vitamin olduğu unutulmamalıdır. Özellikle hamilelikte D vitamini alımı hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişebilmesi açısından önemlidir.

Güneş en büyük demir kaynağıdır. Bunun yanı sıra bazı yiyeceklerde de D vitamini bulunmaktadır. Bu yiyecekler; yumurta sarısı, semizotu, karaciğer, yağlı balıklar, kakao tereyağı ve D vitamini katkılı sütlerdir.

Hamilelikte Yetersiz D Vitamini Alımının Doğurduğu Sonuçlar

   Hamilelikte D vitamini alımı hayati önem taşır. Yetersiz D vitamini alımının bebekte gelişim geriliğine sebep olduğu bilinmektedir. Bebekte gelişim geriliğinin yanı sıra iskelet yapısının sağlıklı gelişmesine de engel olan bu durum oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

D vitamini eksikliğinin gebelik zehirlenmesine sebep olduğu ve bebeğin büyüdüğünde kemik erimesi sorunu ile karşılaşabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle hamile olanların doktora gittiklerinde düzenli D vitamini testi yaptırmaları gerekmektedir.

 Doktor tarafından önerilen D vitamini damlaları düzenli kullanılmalı ve güneşe çıkılarak vücudun ihtiyacı karşılanmalıdır. Beslenme listesine D vitamini olan yiyecekler alınmalı ve düzenli olarak bu yiyecekler düzelerek hamilelikte D vitaminin düzenli alınması sağlanmalıdır. Böylece annenin de bebeğin de sağlığı olumsuz etkilerden korunacaktır.

Bir önceki yazımız olan ''Kolay Hamile Kalma Yöntemleri'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zencefil Zerdeçal Tarçın Yoğurt Karışımı ile Zayıflayanlar

Zencefil Zerdeçal Tarçın Yoğurt Karışımı ile Zayıflayanlar

Beyaz Saçları Boyamadan Eski Rengine Döndüren Formül

Beyaz Saçlardan Kurtulmak | Boyamadan Eski Haline Döndüren Formül