Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

Bazı hamilelik dönemleri ilk aylardan sonra rahat geçerken kimi hamileliklerde hamilelikler sonlanana kadar bulantı sorunları devam etmektedir. Hamilelikte ilk aylarda normal olarak görülen mide bulantısı sorunları için çözümler bulunmaktadır.

Bazı atıştırmalık tuzlu krakerler ile mide bulantısını geçirebilirsiniz. Daha aza yağlı ve hafif yiyeceklerle beslenerek midenizin bulanmamasını  sağlayabilirsiniz.

Mide Bulantısına İyi Gelecek Önlemler

Su: Sabah kalkınca su içerek midenizin bulantısını geçirebilirsiniz. Sabah daha fazla olan mide bulantıları anne adayına kötü bir hamilelik dönemi geçirmesine neden olmaktadır. Bazı bitkisel ürünleride kullanarak mide bulantı sorunlarını önleyebilirsiniz.

Nane: 1 bardak kaynamış suya nane katarak demleyip limon sıkarak içebilirsiniz. Midenizin bastırılmasını sağlayacak naneli çay ile kendinizi daha rahat  hissedersiniz. İçmek istemediğiniz durumlarda bir kavanoza taze nae yaprakları yada öğütülmüş nane tozları koyarak koklayıp midenizin bulantısını geçirebilirsiniz.

B6 Vitamini genelde bebek bekleyen annelerin sabah bulantılarını önlemekte yardımcı olmaktadır. Doktorun verdiği vitamin haplarını içebilir bebek ve kendiniz için gereken vitamin ihiyacını karşılayabilirsiniz.

Kraker Atıştırmak: En çok anne adaylarının başvurduğu tuzlu kreker atıştrırmaktır.Sabah bulantılarınızda midenizin bulantısında krekerler yiyebilirsiniz. Mide asidini yatıştırdığı için anne adaylarının yanlarında çantalarında eksik etmeyeceği bir yiyecek olarak mide bulantılarını önlemektedir.

Alınacak Başka Tedbirler

Aşırı tıka basa yemek yemek yerine daha hafif ve sık olarak beslenmeniz tavsiye edilir. Yağlı kızartma yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Aşırı derecede ağrı ve bulantı olursa mutlaka doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

   Bulantılarınız aşırı rahatsız ediyorsa doktor kontrolüne gitmeniz ve nedenlerinin belirlenerek tespt edilmesi gerekir. Normal olarak seyreden hamileliklerde ilk 3 aydan sonra bulantıların azalması gerekmektedir. Ancak her hamilelik dönemi farklı  geçebilir.

Hamilelikte Mide Bulantısını Geçirmenin Yolları

Hamilelik dönemin de bazı hususlara dikkat ederseniz mide bulantılarını da hafif geçirebilirsiniz. Sizi rahatsız edici kokulardan uzak kalmanız ve yağlı yiyecekler tüketmemeniz gerekir. Asitli içecekler gibi kafein gibi içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Kendinizi açık havada yürüyüşe çıkartarak temiz hava alabilirsiniz. Yürüyüşler hamilelik dönemi için oldukça faydalı olacaktır. Kaynamış suyun içine biraz zencefil koyarak midenizin bulantısını geçirebilirsiniz. Küçük porsiyonlar halinde ve küçük öğünlerle beslenmeniz de midenizin rahat olması için önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan ''Hamilelikte Vegaferon Kullanımı Hakkında Bilgiler'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri | Ne İyi Gelir ?

Erken Doğum Olmaması için Neler Yapılmalı

Erken Doğum Olmaması için Neler Yapılmalı ?