Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık Belirtileri | Kabızlık Neden Olur ? | Ne İyi Gelir ?

   Kabızlık pek çok kişinin ortak sorunu olmakla birlikte, kimi zaman haftalar sürebilen, hayatı dar eden, ciddi hasarlara yol açabilen ve hemen hemen herkesin yaşamının bir döneminde nadiren ya da sıklıkla ama mutalak yaşadığı bir sorundur.

Kabızlığa,hareketsiz yaşami yanlış gıda tüketimi ya da bağırsak fonksiyonlarının çalışmaması ile beraber pel çok nedene bağlanabilirken kabızlığı gideren çözümler de bulunmaktadır.

Kabızlık

Kabızlık Neden Olur?

   Kabızlık en çok karşılaşılan sindirim problemlerinden biri olarak, karın şişliği, zayıf bağırdak hareketleri, kusma, ağrı ve küçük dışkı şeklinde kendini göstermektedir. Ayrıca bir den fazla nedeni olabilen kabızlığın, dışkılama sayısının haftada iki ya da daha aza inmesi de kabızlık olarak isimlendirilmektedir.

Kabızlığın nedenleri arasında aşırı süt ürünü tüketmek, diyet, yeme bozuklukları, bağırsak kanseri, yüksek oranda rafine şekerli ürün tüketmek, hamilelik,huzursuz bacak sendromu, aşırı müshil kullanımı, parkinson hastalığı, hareketsizlik, nörolojik hastalıklar, yetersiz lif ve su tüketimi, hemoroid ve stres sayılabilir.

Ayrıca sindirim sisteminde ki kas ve sinir sorunları, hipotiroid, demir ilaçları, kalsiyum ya da alüminyum içermekte olan antiasit ilaçlar, antidepresan, seyahat ve çevresel faktörlerde bağırsakların tembelleşmesi nedenleri olarak sayılmaktadır.

Uzun Süren Kabızlığa Dikkat

   Kabızlığın uzun sürmesinin altında ciddi sebepler olabilmekte ve günümüzde en sık karşılaşılan kanserlerden olan rektum ve kolon kanserleri, erken teşhis ile yüzde kırk oranında önlenebilmektedir.

Kabızlığa eşlik eden çok şiddetli karın ağrısı, aşırı kilo kaybı, makattan gelen kan ve şişlik mevcut ise, proktolojik muayene, kolonoskopi, fiziki muayene, kalın bağırsak filmi ve laboratuvar testleri yapılarak kabızlığın sebebi araştırılnaktadır.

Kabızlığa Ne İyi Gelir ?

   Yanlış gıda tüketimi, kabızlığın en büyük nedeni olması dolayısıyla yeme alışkanlıklarında yapılacak doğru değişimler sayesinde kabız olma riski büyük bir ölçüüde engellenebilir.

Kronik bir hal almış olan kabızlık sorununu önleyebilmek için, dışkının bağırsakta kalma süresini azaltan, bağırsak da ki toksinler ile maya mantarları ve hastalık yapan bakterilerin oluşma olasılığını azaltan lif içeriğine sahip baklagiller, tahıllar, meyve ve sebzeleri düzenli bir biçimde tüketmelisiniz.

Bunun yanı sıra kabızlığı önlemek için, günde en az iki litre kadar su içmeli ve aşırı kafein tüketiminde de kaçınmalısınız. Ayrıca kabızlığı tetiklemekte olan süt ve süt ürünlerinin tüketminde aşırıya kaçmamak ve hareketli yaşam tarzını benimsemek de kabızlığı önlemede yardımcı olacaktır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kabızlığa Karşı Bitkisel Çözüm

   Bağırsaklarda oluşan bozukluğun düzene girmesi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bitkisel önerisi ise yoğurt suyudur. Bağırsaklarda ki problemin düzene girebilmesi için günde iki kez, yaklaşık olarak 150 ml kadar öğleden önce ve 150 ml kadar da öğleden sonra yoğurt suyu içilmeli ve ortalama olarak bir hafta ya da on gün kadar tüketilmesi ise yeterli olacaktır.

Ancak tüketilecek olan yoğurt suyunun hazır olması yerine ev yapımı yoğurdun suyunu tüketmek çok daha faydalı olabilecektir. Şayet çok şiddetli bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, zeytin yağlı pırasa yenilmesinin rahatlatacaği gibi, hafıf kabızlık durumları için ise keçi boyunuzunu yiyerek tüketilmesini önermektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kabızığa Karşı Portakal Yaprağı Kürü

Eğer kabızlığınız on gün ve daha fazla sürüyor ise ve yaptığınız hiçbir şey fayda etmediyse, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kabızlığa karşı şifalı kür olan portakal yaprağı kürünü denemelisiniz. Portakal yaprağı kürünün yapılışı ve uygulanışı ise, yedi ya da sekiz adet kadar portakal yaprağını, bir bardak su içerisinde on iki dakika kadar kaynatarak, ılınmasını beklemelisiniz.

Kaynattığınız kürün ılınması ile kullanıma hazır olacaktır ve sabah kahvaltısından bir saat önce tüketmelisiniz. Kabızlığa karşı olan bu portakal yaprağı kürünü dört ya da beş gün kadar uygulamanız gerekmekte ve her kullanım için yeniden taze olarak hazırlamanız gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan ''Kolestrol Belirtileri | Kolestrol Nasıl Düşürülür ? | İbrahim Saraçoğlu'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

D Vitamini Nerelerde Bulunur

D Vitamini Nelerde Bulunur ?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu | Bitkisel Çözümler