Kalça Kemiği Ağrısı Nedir Nasıl Geçer

Kalça Kemiği Ağrısı Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

    İnsanlar zaman zaman çeşitli ağrılı durumlar yaşamaktadırlar. Bu ağrılar ise yaşamı olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren ağrılardır. Ağrıların tedavisi konusunda ağrının kaynağını bilmek etkilidir.

Ağrının neden kaynaklandığı bulunduğunda tedavisi de kolay olmaktadır. Kalça ağrısı, kalçanın üst kısmı ile kaba et denilen kısmın alt tarafında ve kasık bölgesinde oluşan ağrı türü olarak bilinmektedir. Kalça ağrısı sorunu yaşayan bireyler imkânları varsa en kısa sürede bir hekime başvurmalıdır.

Doktora gidilinceye kadar geçen sürede ağrıyı hafifletmenin bazı yolları bulunmaktadır. Kalça kemiği ağrısı olan bireyler uzmanlar tarafından internet ortamında önerilen bir takım önerileri de uygulayarak, ağrının hafiflemesini sağlamalı ve sonrasında birebir hekime görünmelidirler.

Kalça Kemiği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  Kalça kemiği ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Kalça kemiği ağrısının sebebinin teşhisi için doktora gidip önerilen tetkikleri yaptırmak gerekmektedir. Kalça kemiği ağrısı sebepleri arasında ilk akla gelen kalça kemiği kırığıdır.

Hafif bir düşme ile kırığa sebep olmaktadır. Bir diğer kalça kemiği ağrısı nedeni ise aşırı kilolu olmaktır. Kalça kemiği ağırlığı taşımaktadır.

Bu nedenle kilo artışı ile oluşan yük ağrıya sebep olmaktadır. Kese iltihabı da kalça kemiğinin ağrımasına neden olur. Kalça kemiğindeki ağrının diz ve bacağa doğru yayılması kese iltihabı ihtimalini düşündürmektedir. Kalça ağrısına sebep olan diğer etmenler ise; aseptik nekroz, osteoartrit, tendon iltihabı, ankilozan spondilit, romatizmal artrit, dolaşım sorunu gibi hastalıklardır.

Kalça Kemiğinin Ağrısının Tedavisi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle yaşlı kişilerin düşmelere karşı tedbirli olması gerekmektedir. Aşırı kilolu insanların kalça kemiği ağrısını giderebilmeleri için bir an önce zayıflamanın yollarını tespit etmeleri gerekmektedir. Kilo vermek ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

Vücuda uygulanan masajlar ağrıyı hafifletmede etkilidir. Ağrısı olanlar masaj yaptırarak rahatlayabilmektedir. Egzersizden kaçınmak yerine germeye dayalı hareketler yapmak etkili olmaktadır. Islak bir bez ile günde iki üç kez ağrılı bölgeye uygulama yapmak da ağrıyı hafifletmenin yollarından biridir. Islak bez sıcak olmalıdır ve üzerine bir havlu kapatılarak kalça kemiği ağrısı bu yolla hafifletilmelidir. En kısa zamanda ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Bir önceki yazımız olan ''Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Katılır

Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Katılır ?

Kürtaj Sonrası Kanama Nedir Neden Olur

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer ?