Kan Yapan Yiyecekler

Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir ?

Vücudumuzda bulunan demir organlarımızın düzgün işlemesinde büyük rol almaktadır. Kansızlığın sebeplerinden biride demir eksikliğidir. Yetişkin bir erkek için günlük Demir ihtiyacı 8 mg olurken, kadınlarda ise uzman kişilerin araştırmalarına göre, 50 yaşını doldurana kadar 18 mg olmaktadır.

Kadınlarda Gebelik döneminde ise 27 mg ihtiyacı bulunmaktadır. Emzirme döneminde ise bu ihtiyaç 9 mg’ ye kadar düşmektedir. Bu durum bebek ve çocuklar için 1-3 yaş aralığında 7 mg ve 4-6 yaş arasında ise 10 mg dir.

Kan Yapıcı Demir Sorununu Ortadan Kaldıran Yiyecekler

  • Bir yetişkinin günlük alması gereken miktar;
  • Erkekler (19 yaş ve üzeri): 8 mg
  • Kadınlar (19 ile 50 yaş aralığı ): 18 mg
  • Kadınlar (51 yaş ve üzeri): 8 mg
  • Hamile Kadınlar (19 ile 50 yaş aralığı):27 mg
  • Emziren Kadınlar (19 ile 50 yaş aralığı): 9 mg

Kan Yapıcı Sebzeler

Vücudumuzun kan yapımında yardımcı olan sebzeler ise pazı ve gibi Demir olan kan yapıcı muhteşem yiyeceklerdir.

Pişmiş ıspanak bir su bardağı içerisinde 6 mg Demir bulundurur. Günlük bir bardak su tüketmek günlük ihtiyacınızın %36 gibi bir kısmını karşılamaktadır. Fazla da ise bu durum bir bardak içerisinde günlük ihtiyacınızın %22 gibi bir oranını karşılamaktadır.

Kuru Üzüm

Kuru üzüm diğer kuru olan meyvelere daha çok demir içeriği en yüksek olan bir yiyecektir. 100 gram kuru üzüm tüketmek günlük demir ihtiyacınızın %23 oranını karşılamaktadır.

Domates

Domatesin yemeklerimize kattığı lezzet dışında, zengin Demir içeriği olduğunun bilindiği bir sebzedir. Bir su bardağı domates tüketmek Vücudunuzun günlük demir ihtiyacını yaklaşık %30’unu karşılamaktadır. Bu Demir içeriği tarafından zengin olan yiyeceğim makarnanıza, omletinize, salatanıza veya çorbanıza ekleyebilirsiniz.

Karpuz

Ülkemizin doğu kısmın da yetiştirilen karpuz en iyi Demir kaynaklarından biridir. Ayrıca karpuzun kan yapımında büyük bir rolü bulunmaktadır. Karpuzun içerisinde a ve c vitamini, çinko, likopen, Demir, Beta karoten, potasyum ve diğer birçok vitamin ve minerali için de bulundurun zengin bir yiyeceğimizdir. Haftada 1 gün karpuz yiyeceğini yemeniz sizlere önerilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan ''Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir

Mide Ekşimesi Neden Olur ? Ne İyi Gelir ?

Mide Gazına Ne İyi Gelir

Mide Gazına Ne İyi Gelir ? Mide Gazı Belirtileri