Karaciğere İyi Gelen Besinler

Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

  Karaciğerin sağlığı için sağlıklı beslenmeli ve toksinleri atmak için bol su içmek gereklidir. Ancak bu her zaman yeterli olmayabilir.

Karaciğerde toksin fazlalığı birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Sindirim sorunları, ciltte kabarma, yüksek toksin birikmesi, sivilce, egzama ve cilt kuruluğu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Karaciğerin sağlıklı olmasında bazı yiyeceklerin tüketilmesi işe yarayabilir. Karaciğerin temiz olması olası hastalıkları engellemektedir.

Karaciğer İçin Hangi Besinler Tercih Edilmeli?

Kırmızı Pancar: Toksinlerden arındırıcı etkiye sahiptir. Pektin ve betain içerir. Sindirim sistemindeki sorunlara iyi gelir. Ayrıca magnezyum, demir ve kalsiyum içermektedir. Bu değerler toksinlerin atılması için zemin hazırlar. Yüksek lif içeren kırmızı pancar vücuttan atıkların atılmasına yardımcı olur.

Limon: Antioksidan içeren limon toksinlerden arındırıcı özellikte ve karaciğeri temizleyen bol C vitamini içeren meyve olarak bilinir.

Lahana: Karaciğer için detoks sayılır ve karaciğeri temizleyen lahana toksinlerden arındırıcı özellikte ve karaciğer için yararlı bir sebzedir. Zararlı kimyasalların vücuttan atılmasında oldukça yardımcıdır.

Sarımsak: Sarımsak bol C vitamini içeren eski zamanlardan beri kullanılan bir besindir. Özellikle ezilerek tüketmek etkenlerinden faydalanmayı sağlar. Günlük olarak 2-4 diş sarımsak tüketilmesi önerilir.

Yeşil çay: Toksinlerden arınmak için yeşil çay antioksidan içerdiğinden tavsiye edilir. Kateşinler vücuttan atılarak vücuttaki susuzluk giderilir ve sağlığınızı güçlendirir. Günlük 2 ya da 3 fincan sıcak yeşil çay içilmesi tavsiye edilir.

Karnabahar: İçeriğinde bol glulozinolat bulunan zararlı maddelerden atılmasında oldukça faydalı bir sebzedir. Karaciğerin aktivitesini artırıcı etkiye sahip sebze K vitamini içermektedir. Az pişirilmesi tavsiye edilir.

Zencefil: Toksin arındırıcı bitkilerdendir. Alkolün zararlı etkisi olan yağlanmanın önüne geçer karaciğeri korur. Toksinleri atmak için zencefil çayı önerilir. Yeni taze ve öğütülmüş zencefil kaynar suda 10 dakika dinlendirilip öyle içilmelidir. Öğütülmüş haldeyken salatalara sos olarak katılabilir.

Keten tohumu: Çözünebilen ve çözülemeyen lif içeren özelliği ile bağırsak hareketlerini artırıcı etkiye sahip toksinleri atıcı özelliktedir. 1 yemek kaşığı keten tohumunu sıcak suda karıştırarak içilmesi önerilir. İçeriğinde omega 3 bulunmaktadır ve bağışıklığı güçlendirmektedir. Sabah aç karnına içerek tüketebilir sağlıklı bir bağışıklığa kavuşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir ?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu