Kepeğe Ne İyi Gelir

Kepeğe Ne İyi Gelir ?

Ölü derinin saç derisinden dökülmesi sonucu ortaya çıkan kepek saçlarda en çok sıkıntı yaratan sorunlardan biridir.

Kepek sorunu saçlar için en çok görülen durumlardan biri olarak çare aranmakta ve kepeği önlemek için bazı yollara başvurulmaktadır.

Saç Kepeğinin Nedenleri – Kepeğe Ne İyi Gelir ?

Saç kepeğinin nedenlerinden biri saçlara gereken özeni göstermemektir. Düzeni yıkanmayan bir saçta kepek olması muhtemeldir.

Çok fazla jöle kullanmakta saç kepeğine neden olmaktadır. Şampuan ve sabun sonrası saçları iyice durulamadığınız taktirde saçlarda kepeklenme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Saçlarınızı bol suyla durulamanız kepek oluşumunu önleyecektir.

Saç düzleştirici ve fön kullanımı da saç kepeğine neden olmaktadır. Bazı hormanal dengesizlikler sonucunda kepek problemi ile karşılaşabilirsiniz. Saç derisi sorunları ve egzama gibi durumlarda da kepeğe neden olmaktadır. Stres ergenlik döneminde ortaya çıkan hormonal değişimler saç kepeğine neden olmaktadır. Kıyafetlerinize pul pul dökülerek çirkin görünüme neden olan kepek probleminden kurtulmak için bazı çarelere başvurulabilir.

Kepeğe Karşı Tonik Kullanımı

Bitkisel kürlerden yararlanarak kepek probleminden kurtulabilirsiniz. Bu bitkilerden bazılarını seçerek hazırladığınız solüsyondan saçlarınıza uygulamanız mümkün.

Isırgan otu, limon otu, çay ağacı, kayın dul avrat otu kaynamış keten tanesi, hindiba yaprağı gibi bitkileri 3 tutum olarak 1 bardak kaynamış suda demleyerek banyo sonrası masaj yaparak saç diplerine uygulayabilirsiniz. Bu kürün ardından akşam yatmadan önce nane ya da hindistan cevizi yağını saçlı deride uyguladığınız taktirde daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. (Tavsiye Makale : Tonik Nasıl Kullanılır ? )

Kepek İçin Maske

Aloe vera yaprakları ve ıhlamur yapraklarının ezilmesi ile yapılan lapa ve jel sayesinde kaşıntı ve pul puldökülme sorununu çözebilirsiniz. Kuru ciltlerde kepek sorunu daha yaygın olduğundan cildin nemlenmesine en çok katkısı olan suyun bolca içilmesi gerekmektedir.

Gerektiği kadar su içilmemesi cilt kuruluğuna neden olduğundan saç derisinde de kuruma ve dökülme sorunları görülmektedir. Öncelikle kepeğe neden olan sorunlardan kurtularak ilk tedavi aşamasını aşmış olabilirsiniz.

Bunun dışında yapılacak uygulamalar sayesinde kepek sorunundan kurtulabilirsiniz. Saçlarınızı banyodan sonra durulama da elma sirkesi ile ıslatıp masaj yaparak saç derinizi rahatlatabilirsiniz.5 dakikalık masaj sonrası saçlarınızı durulayabilirsiniz. Banyo öncesinde de saçlara limon ve sirke dökerek 5 dakika boyunca masaj yapıp banyonuzu yapabilirsiniz. Kuru saçlara tuz ile saç diplerine masaj yaparak daha sonra yıkamanız tavsiye edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan ''Doğal Yollarla Saç Rengi Açma Yöntemleri'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın ?

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ?