Kerevizin Faydaları Nelerdir

Kerevizin Faydaları Nelerdir ?

Kökleri ve yaprakları sebze olarak tüketilen kereviz, maydanozgiller familyasının üyesidir. Ilık iklimi seven kereviz, sapı, yaprağı, köküyle birlikte çok sayıda faydayı taşıyan bitki olup, zengin vitamin, mineral ve bitkisel gıda deposu özelliğine sahiptir. Alternatif olarak çok sayıda sağlık probleminde kullanılabilecek olan kerevizin faydası oldukça fazladır.

   Örneğin afrodizyak etkisine sahip olan bu sebzenin cinsel uyarıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Ayrıca ağız kokusunda, yüksek tansiyonda, idrar söktürmede, mesane ve böbrek taşlarında, gut ve romatizma gibi hastalıklarda, sinir yorgunluğunda, sivilce problemlerinde, sarılıkta ve anne sütunun artmasında faydalıdır. Mide problemi bulunan bireylerin mutlaka tüketmesi gereken bu sebze vücudun enerji ve kuvvet açlığını da gidermektedir.

   Sodyum, kalsiyum, magnezyum, bakir, çinko, demir ve potasyum gibi mineraller yönünden zengin içeriğe sahip olan kerevizin A,C,D,E, K, B6 ve B12 vitaminleri yönünden de zengin olduğu bilinmektedir.

Kökü, sapı ve yaprağıyla birlikte toprakta yetişen bir mucize olan kereviz, flatid maddesi içeriğiyle kötü kolesterolü vücuttan defeder ve damar sağlığını korur. Vücutta var olan iltihabi sorunlarda iyileştirici olan kereviz, karaciğer, eklem ağrısı, böbrek enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarında önleyici ve tedavi edicidir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir ?

  Kerevizin faydaları alfabede çok sayıda yer tutuyorsa da bazı bireyler için tüketilmesinde sakınca olabilmektedir. Örneğin tiroid hastalarının tüketmesinde sakınca bulunan kereviz, alerjik etkilere neden olabilir. Baş dönmesi, mide rahatsızlığı gibi problemleri yasayan kişilerin tüketirken dikkat etmesi gereken sebzelerden birisidir.

Yine hamile bayanlarda kasılma ve kanamaları tetikleyici etkisi nedeniyle tüketilmemesi gereken besinlerden birisidir. Bünyesi bakımından kereviz tüketimi konusunda kısıtlılığı bulunmayan bireylerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerden birisi olan kerevizin zayıflatıcı özelliği de unutulmamalıdır. Mideyi doldurarak tokluk hissi yaratan kereviz, kilo vermede tercih edilebilecek sebzedir.

Sayısız faydası bulunan kerevizin tüketimiyle ilgili olarak Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu diüretik özelliği bulunan bu sebzenin faydalı olduğunu özellikle karaciğer dostu bir sebze olduğunu belirtmiştir. Kerevizin faydaları yönünden zengin içeriğe sahip olmasının yanında bireylerin sağlık sorunları dâhilinde tüketmesi gerektiği konusunda da Saraçoğlu dikkat edilmesi gerektiğini açıklamıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir ? | İbrahim Saraçoğlu

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir ?