Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir ? | İbrahim Saraçoğlu

Keten tohumu yüzyıllardır dünyada tüketilen süper yiyecek olarak nitelendirilebilen en faydalı besinlerden birisi olup, keten bitkisinden elde edilmektedir.

   Keten tohumunun faydaları hakkında çok sayıda uzman bilgi vermiş olsa da Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu keten tohumu hakkında hem bilgi vermekte hem de kullanımı hakkında önemli hususlar üzerinde açıklamalar yapmıştır.

Keten Tohumunun Faydaları

   Omega-3 ve E vitamini gibi vücut için önemli besin deposu olan keten tohumunun faydaları hakkında Saraçoğlu, genel kalp sağlığını koruyan bir besin olduğunu belirtmiştir. Keten tohumunun hafızayı güçlendirici, iltihaplı eklem romatizmalarında tedavi edici rolü, kansere karşı koruyucu özellikler göstermektedir.

Saraçoğlu tohumun saçların ve tırnakların sağlıklı uzamasında da etkili olduğunu belirtmiş olup, bu tohumun menopoz dönemindeki kadınlar için bulunmaz bir nimet olduğunu da belirtmiştir. Aynı zamanda nasırların tedavisinde de kullanılabilen keten tohumunun vücut için çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Kanseri önlemek, nasırların tedavisi, menopoza çözüm gibi çok sayıda yararı taşıyan keten tohumunun faydalarından İbrahim Saraçoğlu’na göre nasıl yararlanılabilir? Günde 1-2 tatlı kaşığı tüketilmesi durumunda sağlık için önemli yatırımlar yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Saraçoğlu keten tohumunun kullanımı hakkında hamur işlerinde, yoğurt içerisinde, çorbalarda rahatlıkla tohumun tüketilebileceğini belirtmiştir.

  Ayrıca meyve öğünlerinde meyvelerle birlikte 1-2 tatlı kaşığı karıştırılarak da tüketilebileceğini de belirtmiştir. Keten tohumunun özel durumlarda kullanılması konusunda İbrahim Saraçoğlu, örneğin vücudun toksinlerden temizlenmesinin arzu edildiği durumlarda bir yemek kaşığı keten tohumunun bir gece suda bekletilmesinin ardından sabah hem tohumun hem de su içerisindeki jelin tüketilmesini önermiştir.

  İbrahim Saraçoğlu kabızlık için bu tohumun uyumadan önce bir bardak suya karıştırılarak tüketilmesi gerektiğini de belirtmiştir. Kilo verme ile ilgili sorunlarda günde 2-3 kez bir tatlı kaşığı keten tohumunun içeceklerle ve yiyeceklerle birlikte tüketilmesinin etkili olduğu konusunda bilgi veren Saraçoğlu, cilt ve saçlar için keten tohumunun kullanımı hakkında her gün bir tatlı kaşığı keten tohumlu öğün önermiştir. Mükemmel lif kaynağı olan keten tohumu için yaşlanmayı geciktirici, yüksek tansiyonu düşürücü tarifler verilmiş olsa da yan etkileri yönünden dikkatli olunmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

At Kestanesinin Faydaları

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir ?

Kerevizin Faydaları Nelerdir

Kerevizin Faydaları Nelerdir ?