Kolestrol Nasıl Düşürülür

Kolestrol Belirtileri | Kolestrol Nasıl Düşürülür ? | İbrahim Saraçoğlu

   Kanda bulunan bir yağ çeşidi olan kolesterole hücrelerimizin ihtiyacı vardır ve kolesterol sayesinde vücudumuz çeşitli fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir. LDL olarak bilinen kötü kolesterolün kanda birikesine ise yüksek kolesterol denmektedir ve atardamarlarda tıkanmalara ve katman birilimine ise LDL kolesterolü neden olmaktadır.

Bu yağ, aldığımız besinler yolu ile kana karışır ve zama içerisinde damar çeperinde tutunmaya başlar. Kolesterol, LDL zararlı olan kolesterol ve HDL iyi kolesterol olarak ikiye ayrılmaktadır. LDL kolesterol, besinler yoluyla vücudumuza alırken, HDL kolesterolü ise besinlerden alamamaktayız ve vücudumuz kendi üretmektedir ve bazı besinler bunun üretimini arttırmaktadır.

Kolestrol

Yüksek Kolesterolün Belirtileri Nelerdir?

  Yüksek kolesterolün belirtileri, ayaklarda ve bacaklardan yanma, baş ağrısı, el ve ayaklarda üşüme ile uyuşma, yaraların geç iyileşmesi, aşırı yorgunluk hissi, soluk cilt, hasizlik ve nefes darlığıdır. Bunun yanı sıra baş dönmesi, ayak parmaklarında morarma, deri alrı ile göz çevresinde yağ birikmesi, kramplar ve ağrı yaşama, göz kapakları çevresinde sarı cilt lekeleri, bacaklarda meydana gelen ağrılar, ayak tırnaklarında kalınlaşma, göğüs bölgesinde oluşan ağrılar ile cilt ve göz çevresinde meydana gelen sarımtırak lekeler yine yüksek koleterolün belirtileri arasında yer almaktadır.

Yüksek Kolesterolün Nedenleri Nedir?

Yüksek kolesterolün nedenleri arasında stres, metabolik sendrom, genetik, bulaşıcı hastalıklar, diyabet, bazı gıdalar, yüksek tansiyon, polikisyik over sendromu, hipotiroidi, erken menopoz, insülin direnci, şeker hastalığı, tiroid tembelliği ve guatr gibi rahatsızlıklar iyi kolesterolü düşürerek kötü kolesterolün yükselmesine zemin hazırlamaktadır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Yüksek Kolesterolü Düşüren Kür

Bir limon suyu, yarım su bardağı su ve 15 – 16 adet sapları ile birlikte kullanılan hormonsuz maydanoz dan oluşan Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu yüksek kolesterolü düşüren kür için, maydanozlar sapları ile birlikte limon suyu ve klorsuz su blenderdan geçirilir.

Blenderdan geçirilirek elde edilen bu yeşil su, sabah kahvaltı yapmadan on ya da on beş dakika kadar önce aç karnına içilerek, on beş gün boyunca kür uygulanmaya devam ediliri. Yüksek kolesterolü düşüren kür uygulaması için on beş günlük sürenin dolması ile üç ya da dört gün kadar ara verilir ve ardından yine bir on beş günlük daha kür uygulanır.

Ahmet Maranki Kolesterol İçin Tavsiyeler

Vücut için kan gibi gerekli bir madde olan kolesterol için Ahmet Maranki kolesterol düşürücü bitkiler olarak, greyfurt, soya lesitin, kırmızı pul biber, yeşil çay, zencefil, bol taze meyve ve sebze, derin deniz balıkları, kuşburnu, sivri biber, üzüm çekirdeği özü, ananas hapları, sivri biber, biberiye, enginar, kekik ve omega 3 yağı, kolesterole faydalıdır.

Bunun yanı sıra narenciye, limon, yosun, soya fasulyesi, taze yeşil salatalar, limon, kekik suyu ve kivi de kolesterol için yardımcı besinlerdir. Kolesterolü düşürmek için ayrık kökü, zeytin yaprağı, biberiye, kekik ve ardıç tohumu gibi bitkilerin demlenerek çay gibi içilmesi de kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca zerdeçal ve biberiye, toz haline getirilerek yemeklere yarım çay kaşığı kadar eklenebilir, kolesterol düşürücü etkisi olması nedeniyle yeşil çay da tüketilebilir.

 Kolesterolü düşürmek için, beş bardak su içerisine yüz gram hayıt tohumu ilave edilerek on dakika kadar kaynatılır. İçerisine bir adet limon sıkılarak, otuz gram karabaş otu ile on gram oğul otu ve iki adet aspirin ilave edilerek on dakika beklenerek tamamı bir gün içerisinde tüketilir.

Kolesterolü Düşürmek İçin Ceviz Suyu Kürü

Kolesterolü düşürmek için her gece yatmadan evvel bir bardak su içerisine iki adet ceviz içi atılarak, sabah uyandığınızda önce bu bekleyen suyu içip ardından da cevizleri yiyerek, kısa süre içerisinde kolesterolü düşürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ''Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Kullanılır ? | Faydaları Nelerdir ?