Kürtaj Sonrası Kanama Nedir Neden Olur

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer ?

Kürtaj işlemi, hamileliğin çeşitli nedenlerden ötürü sonlandırılması ya da bebeğin anne karnında ölümü neticesinde kadının bedeninden alınması işlemidir. Rahim duvarına tutunan fetüsün kürtaj işleminde tutunduğu yerden kazınmaktadır.

Genel anestezi kullanılarak veya Lokal anestezi kullanılarak kürtaj yapılabilmektedir. Anestezi seçiminde hastanın sağlık durumu önemli bir etkendir.  Kadınlarda kürtaj yapıldıktan sonra metabolizmada zayıflama meydana gelebilmektedir. Kürtaj sonrası hastanın iyileşme süreci önemlidir.

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

  Kürtaj sonrası iyileşme süreci hastanın bağışıklık sistemi ve metabolizma yapısı ile ilişkili olarak değişiklik göstermektedir. Hastanın bünyesi sağlam ise iyileşme daha kısa sürmektedir.

İstenmeyen bir gebelik durumunda hemen kürtaja başvurmak doğru değildir. Bu işlem kolay bir operasyon olarak görülse de hastayı bedenen ve ruhen yıpratan bir süreç olduğundan mecbur kalınmadıkça kürtaja başvurulmamalıdır.

Kürtaj anında veya sonrasında Komplikasyon oluşması muhtemeldir. Komplikasyon oluşumunun önüne geçebilmek içi ise Steril ortamda kürtaj yapılmasına özen gösterilmelidir. Kürtaj sonrası adet kanamalarının aşırı olması gözlenebilen bir durumdur.

Aşırı adet kanaması bazı kişiler için normal kabul edilse de bazı hastalarda Komplikasyon geliştiğinin göstergesi olmaktadır. Kürtaj sonrası iyileşme sürecinin yaklaşık 40 gün olduğu bilinmektedir.  İşlemden sonra 40 gün kanama görülmesi normaldir. 40 günden uzun süren durumlarda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Kürtaj sonrası Kanamanın Süresi

    Kürtaj sonrası kanama 30 ile 40 gün arasında sürebilmektedir. Kanamanın uzun sürmesi bir Komplikasyon olduğunun göstergesi olduğundan doktora gitmek gerekmektedir. 40 günden uzun süren kanama durumlarında hastanede gerekli tetkiklerin yapılması ve uygun tedavini başlaması zorunludur.

Kürtaj esnasında Komplikasyon oluşumunun önlenmesi için öncelikle kürtaj esnasın steril aletler kullanıldığından ve ortamın steril olduğundan emin olunmalıdır. Uzman hekimler tarafından doğru yöntemler uygulanmalı ve ortam insan sağlığına uygun nitelikler taşımalıdır.

Bu nedenle kişiler kürtaj olmaya karar verdiklerinde işinin ehli kişileri tercih etmelidirler. Hijyenik ortamda işinin ehli doktorlar tarafından yapılan kürtaj işleminde sorun yaşanmadan iyileşme süreci gerçekleşmektedir. Kürtaj olmak zorunda kalmamak için ise önceden tedbirli olunmalı ve en uygun korunma yöntemlerinin düzenli uygulanması sağlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan ''Hamilelikte Vegaferon Kullanımı Hakkında Bilgiler'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kalça Kemiği Ağrısı Nedir Nasıl Geçer

Kalça Kemiği Ağrısı Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

Zencefil Zerdeçal Tarçın Yoğurt Karışımı ile Zayıflayanlar

Zencefil Zerdeçal Tarçın Yoğurt Karışımı ile Zayıflayanlar