Lifli Gıdalar Nelerdir

Lifli Gıdalar Nelerdir ? Lif Yapan Besinler

Sağlıklı bir yaşam için posalı yani lifli gıdalara önem vermek gerekir. Lifli besinler vücut için faydalı ve kabızlığı önleyici besinler olarak tüketilmektedir. Suda çözünen ve çözünemeyen gıdalar olarak lifli besinler iki gruba ayrılır.

Sindirim için fayda sağlayan besinler sindirimi hızlandırır.Diyet listelerinde yer alan lifli yiyecekler kabızlık kalp rahatsızlığı sindirim sorunları obezite ve diyabete karşı olan yiyecekler olarak yenilenmesi gerekir.

Lifli Gıdalar

Lif Oranı Yüksek Olan Posalı Meyve Ve Sebzeler Nelerdir?

Lif içeren meyveler elma, kayısı, muz, portakal, böğürtlen, şeftali, ananas, armut, kiraz gibi meyvelerdir. Besin çeşitlerinden ise kepekli çavdar unu, soya fasülyesi, bezelye, mercimek,musli, kepekli makarna, brokoli, havuç, domates, kabak, yulaf kepeği ve patates gibi besinler yüksek lif içeren besinler grubunda yer alır

Lifli (posalı) Meyveler

Avakado: bir küçük kâse dilimlenmiş avakado da 10 ,5 gr lif bulunmaktadır. Ayrıca C, E,K ve B6 vitaminleri potasyum ve kalp rahatsızlıklarında bunun yanında bulunan yağlar da faydalı olmaktadır.

Kuru İncir Ya da Taze İncir

5-6 adet incirde 15 gr lif bulunur. Günlük ihtiyacın yarısını karşılayan incir oldukça faydalı bir meyvedir. Bakır, magnezyum ve potasyum açısından zengin mineral ve vitaminler içerir. B6 vitamini bullunur.

Hindistan Cevizi

1 kâse Hindistan cevizi 7.2 gram lif içerir. Omega 6 asitleri açısından zengin selenyum ve folat içeren Hindistan cevizi sağlık sorunlarında faydalıdır.

Dutgiller

Böğürtlen, çilek, ahududu ve dut gibi meyvelerden oluşan meyvelerin adıdır. Bir küçük kâse de 8-10 gram lif bulunur. A, C ,E K vitaminleri ve magnezyum folatgibi mineraller bulunur.

Lifli(posalı sebzeler)

Enginar: Bir büyük enginar 10,5 gram lif içerir A, C, E, B vitamini içeren enginar kalsiyum fosfor ve magnezyum içeriğine sahip antioksidan özelikte olan bir sebzedir.

Bamya: Bir kâse de 8,2 gram lif bulunur. Demir vitamini dışında A, C vitaminleri bulunmaktadır.

Bezelye: Çözünemeyen lif içeriğine sahiptir. Pişirilmiş 1 kâse bezelye 8,6 gram lif içerir. Manganez, protein A, C B6 ve vitaminleri bulunmaktadır. Yararlı ve fayda sağlayan sebze meyve olarak düzenli olarak tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan ''Bol Su İçmenin Faydaları Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar ?

Doğal Yollarla Saç Rengi Açma

Doğal Yollarla Saç Rengi Açma Yöntemleri