Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir ? | Ahmet Maranki

   Anabolizma yani yapım ve katabolizma yani yıkım olaylarının tamamına metabolizma denilmektedir. Hayatın sürekliliği için gerekli olan enerjinin üretimi ve kullanımının sağlanmasına metabolizma denilir.

Bir dizi kimyasal tepkimeler sonucu oluşan canlılıkla birlikte başlayan ve sağlıklı bir insanda olması gereken biyolojik saate göre işleyen bir süreçtir. Bedenin yiyeceklerle almış olduğu karbonhidrat yağ, protein ve elektrolit ve mineralleri kimyasal süreçlerde kullanılması bu süreç sonucunda bir taraftan yapım bir taraftan da yıkım olaylarının yaşanması metabolizmanın sağlıklı süreciyle alakalıdır.

Bir kişinin metabolizması besinlerden aldığı enerjiyi oluşturma ve bu enerjiyi kullanabilme kapasitesini oluşturur. Metabolizma her bireyde farklı hızda çalışır. Bu sebeple de besinlerden gelen enerji vücutta kullanılabilecek olan ATP enerjisine dönüştürülür, kullanılmayan besin öğeleriyse depolanır.

Bireylerin metabolizma hızlarının farklı olması sonucunda doğal olarak vücut kilo dağılımları değişkenlik gösterebilir. Bu konuda sık bir şekilde su içsem yarıyor diyen çok sayıda bireye rastlanılmaktadır. İşte bunun sebebi metabolizmanın yavaş çalışmasına bağlı olarak enerjinin yağ olarak depolanmasıdır.

   Bu şekilde metabolizması yavaş çalışan bireylerin yaşadığı kilo problemlerinin çözümü için uzmanların bu konudaki bilgilerinden yararlanılmalıdır. Kilo problemi, sağlıksız vücuttan korunmak için doğal yöntemler kullanarak nasıl metabolizmamızı hızlandırabiliriz? Elbette ki ham madde olan besin öğelerine dikkat etmeliyiz. Bu konuda bazı besinlerin tüketimine kısıtlama geleceği gibi bazı besinlerin de tüketimine yoğunlaşılması gerekmektedir. Peki, metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler konusunda uzmanlar genel olarak yeşil çay, greyfurt, brokoli, tarçın, kırmızı et, barbunya, yulaf ezmesi, ıspanak, hindi, kahve, soya sütü, köri, yoğurt, elma, badem, pul biber, acı biber, biberiye, hardal ve kame çayı konusunda dikkati çekmektedir.

Besinlerin sofası üzerinde tanınan Ahmet Maranki metabolizmanın hızlanması için hayatımıza dâhil etmemiz gereken besinlerden bahsetmektedir. Peki, Maranki’ye göre metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir? Öncelikle su tüketimine dikkat çeken Maranki sebzelerin çiğ tüketilmesi gerektiğini, öğünlerin düzenli ve güçlü olmasını, tuz ve seker yerine baharatlarla tatlandırmanın yapılmasını belirtmiştir. Yine bu konuda İbrahim Saraçoğlu da bitkisel çay ve kürler belirtmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır ?

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu