Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu

Farklı nedenlere bağlı olarak değişik belirtiler ile ve farklı şiddetler de mide ağrısı sorunu ile karşılaşabiliriz ve midede geneli kapsayan ya da kısmi ağrı durumu, şişkinlik, bulantı, kramp ve kimi zamanda kusma belirtiler gösterebilmektedir.

Mide ağrısına stres sebep olabileceği gibi mide kanseride neden olabilmektedir ki bu sebeple de bide ağrısı bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısına sebep olan nedenler arasında, stres, mide ekşimesi, gaz, apandisit, kabızlık, aşırı yemek, adet dönemi ağrıları, mide kanseri, hazımsızlık, böbrek taşları ile böbrekte bulunan çeşitli sağlık sorunları ve sindirim sistemi enfeksiyonları bulunmaktadır. Ayrıca, reflü hastalığı, helicobacter pylori virüsü, gıda intoleransı ya da gıda alerjisi, safra kesesi ve karaciğer ile ilgili bozukluklar ya da hastalıklar, safra taşı, ülser, laktoz intoleransi, fıtık, bağırsak düğümlenmesi ve bazı kanser türleri de mide ağrısına neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Ayrıca basit nedene bağlı olan mide ağrılarına iyi gelecek evde kullanılan yiyecekler debulunmaktadır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Mide Ağrısını Geçiren Kür

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu mide ağrısını geçiren kür tarifi ise, ikiyüz ile ikiyüz elli gram arası brokoli, yarım litre suya koyularak haşlanır ve beş dakika kadar kaynaması yeterli olacaktır. Bu brokoliyi kaynatarak elde ettiğiniz su bir günlük kür ölçüsü olduğu için su, üç parçaya bölünerek aç karnına içilmelidir. Bu brokoli küründen maksimum verim alabilmek için brokoli suyunun içilmesinn ardından yemek yemeden en az yirmi dakika kadar beklenmelidir.

Ayrıca bu brokoli kürü, bir hafta uygulanarak, yeterli gelmemesi durumunda üç gün ara verilerek, aranın ardından bir hafta daha kür uygulanmaya devam edilir ve bu brokoli kürünün maksimum uygulaması süresi hafalık dilimler şeklinde olarak üç haftadır.

Mide Ağrısına Hızlı Çözüm Nane Limon Çayı

Mide ağrısını hızlı bir şekilde geçirebilen en etkili yöntemlerden biri de nane limon çayıdır. Nane, sindirimi kolaylaştırıcı bir rol oynarken karın kaslarında antispazmodik etki de sağlamaktadır ki nane  ve limon birleşimi ise özellikle üşütmelere ve enfeksiyonlara bağlı mide ağrılarına karşı hızlı yatıştırıcı etkisi göstermektedir.

Nane limon çayının yapılışı ise, öncelikle bir adet limonun suyunu sıkarak ayrı bir kenara ayırın, iki  su bardağı su ile suyunu sıkmış olduğunuz limon kabuklarını kaynatın ve kaynamaya başlayınca beş dakika kadar daha kaynatmaya devam edin ve ocağı kapatmanızın ardından içerisine bir çay kaşığı kuru nane ya da dört veya beş dal kadar taze nane koyarak on dakika demlendirin. Demlenme tamamlanınca ayrı bir kap içerisine süzün ve kenara ayırdığınız limon suyunu da ilave ederek oluşan karışımı bir iki dakika kadar ısıtın ve çayınız hazır.

Mide Tedavisinde Karbonat Ve Limon

Mide ekşimeleri, şişkinlik ve hazımsızlık tedavisinde oldukça etkili olan karbonat, vücudun pH dengesini sağlarken, mide özsularının düzenlenmesini de sağlamaktadır. Limon ise C vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra vücuttan serbest radikalleri uzaklaştırmaya yarayan bir meyvedir. Limon ve karbonat karışımı mide ağrısından hızlıca kurtulmanızı sağlamaktadır. Yarım bardak su içerisine bir adet limonu sıkın ve içerisine de bir çay kaşığı karbonat ile bir miktar tuz katarak, oluşan bu karışımı yemek arasında içiniz. Fakat bu karışım yüksek tansiyon hastaları için zararlı olabileceğinden dolayı dikkat etmelidirler.

 

Bir önceki yazımız olan ''Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tansiyon Düşüklüğü Nedir Nasıl Geçer

Tansiyon Düşüklüğü | Nedir Neden Olur Nasıl Geçer ?

Tansiyonu Ne Düşürür

Tansiyonu Ne Düşürür ? | İbrahim Saraçoğlu