Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu

Hemen hemen herkesin yaşadığı ve oldukça rahatsız edici bir durum olan kusacakmış gibi olma anlamına gelmekte olan mide bulantısı için kullanabileceğiniz ilaçlar bulunduğu gibi mide bulantısına evde iyi gelecek yöntemlede bulunmaktadır.

Tek başına bir hastalık olmayan mide bulantısı neden olur sorusunun yanıtı ise gıda zehirlenmesi, sindirim sistemi iltihaplanması, hamilelik, migren, araç tutması, alkol, ülser, kullanılan ilaçların yan etkisi, apandisit, sigara, duygusal değişimler ve gastirit gibi nedenler mide bulantısına yola açabilmektedir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

Mide Bulantısı Durumunda Yapılması Gerekenler

    Eğer kendinizi kusacakmış gibi hissediyorsanız ve mideniz bulanıyor ise, keskin kokuya sahip yiyeceklerden parfümlerden uzak durmalısınız. Gün boyunca iki ya da üç defa çok yemek yerine dört ya da beş öğün yemek tercih edilmeli, az miktarda soda içilmeli, içecekleri yavaş yavaş içmelisiniz, su midenizde bulunan asitleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olacağından bol miktarda su içilmeli, odanızın penceresini açık tutabilir veya temiz havada yürüşe çıkabilirsiniz, büyük öğünleri akşam yerine öğlen yemeyi tercih edebilir ve çorba, su ve diğer içecekleri ise yemekler ile birlikte içmeyerek yemeklerden ayrı tüketmek mide bulantısının geçmesine ya da hafiflemesine yardımcı olacaktır.

     Ayrıca yağlı yiyecekler ile kızartmalardan uzak durmak, yemek yedikten sonra en az yarım saat boyunca yatmamak ve  şayet yatmak zorunda iseniz başınızı ayaklarınızdan yukarıda tutarak yatmak, yemeden önce yemekler ile içeceklerin oda sıcaklığına gelene kadar soğumalarını beklemek ve sabah uyandığınızda midenize dokunmayan hafif bir şeyler yemek de mide bulantısı konusunda çözüm olabilecektir.

Bunun yanı sıra alkol sonrası mide bulantısı yaşamanız durumunda ekmek ve bal ile kahvaltı yapmalısınız. Vücudun alkolü toksik bir maddeye dönüştürmesi ile mide bulantısı yaşanmakta ve zamanla madde etkisini kaybetse de ekmek ve bal tüketimi süreci hızlandırmaktadır. Eğer seyahat esnasında kendinizi kötü hissederek mide bulantısı yaşıyorsanız yanınızda ağzınıza atmak adına şeker bulundurun ve ayrıca fındık ile badem gibi kuruyemişler mide bulantısına iyi gelmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Mide Bulantısı Kürü

Zencefili, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu mide bulantısı için iyi gelmesi nedeniyle tavsiye etmekte ve zencefil kürünün yapılışı ise, kök zencefilden baş parmağınız büyüklüğünde kesilerek koparılı ve koparılan zencefil parçası ortadan ikiye ayrılır.

Bu ortadan ikiye ayrılan zencefil parçaları, yarım bardak su içerisinde beş ile yedi dakika kadar kaynatılarak yudum yudum içilir. Burada dikkat edilmesi gereken, bu karışımın hepsinin tek seferde içilmeyerek, mide bulantısı yaşandığı zaman bir yudum olarak içilmesidir.

Mide Bulantısına Karşı Ahmet Maranki’den Zencefil Çayı

Zencefil çayını, Ahmet Maranki mide bulantısı için önermektedir. Zencefil çayı daha çok araç tutması nedeniyle oluşan mide bulantısı durumunda etkili olsada, diğer nedenlere bağlı olarak gelişen mide bulantılarında da oluşan kusma hissini yatıştırmaya yaramaktadır.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Mide bulantısı yaşadığınızda limon, nane, zencefil ya da lavanta koklayabilir, zencefil, limon ve nane içeren çay içebilir, nane yağının veya nane çayının dumanını içinize çekebilir, papatya çayı içebilir ya da papatya suyuna batırdığınız havlu ile karnınız yirmi dakika kadar kompres uygulamak, mide bulantısına iyi gelen evde bitkisel çözümlerdir.

Ayrıca bir bardak kaynar suyun içerisine iki ile on gram arası ufalanmış adaçayı koyarak, on dakika kadar bekletilip içilebilir, yine bir bardak kaynar su içerisine, sekiz ile on gram arası kuru nane ya da iki ile üç gram arası kekik koyarak on dakika bekleterek içmek ve kekiği toz haline getirerek günde üç kere bir ile dört gram arası içmek ya da kekik suyuna limon sıkarak içmek de mide bulantısına iyi gelen evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerdendir.

Bir önceki yazımız olan ''Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet Sancısına Ne İyi Gelir ? | Bitkisel Yöntemler

Elma Sirkesi Zayıflatır mı

Elma Sirkesi Zayıflatır mı ?