Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bir durum olan mide kanaması oldukça tehlikeli ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. mide kanaması nın birçok sebebi bulunmakta olup bu sebepler arasında ülser ve gastrit en sık görülen sebeptir.

Bu yazımızda sizler için mide kanamasının belirtileri nelerdir, nasıl fark edilir ve tedavi süreci nasıl işler bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde bu konuları merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

   Mide kanamasında ilk belirtiler kendini gösterir ve fark edilir niteliktedir. Hastada ilk olarak bir halsizlik ve ağrı durumu yaşanırken ardından kusma yaşanmaktadır ve kişinin ağzından kan gelir. Bu kan genellikle koyu renkte olup koyu bir kıvamdadır. Bununla birlikte bazı durumlarda dışkıda da kan söz konusudur ve ilk olarak dışkı ile kanama kendini gösterebilir.

Kanama ve kusmanın yanı sıra hastada baş dönmesi görülen bir belirtidir. Baş dönmesi ile birlikte ağızda kuruluk yaşanırken hasta her an susuzluk çeker, bayılma sıkça görülebilir, tansiyon düşüklüğü yaşanır ve bir baygınlık durumu hakim olur.

Bu süreç içinde vakit kaybı yaşanmadan hasta hastaneye taşınmalıdır. Bu sürecin devamında şok söz konusu olurken hayati bir tehlike kendini gösterebilmektedir. Bu belirtilerin görülmesi halinde eski ve batıl tedavi yöntemlerine başvurulmadan acil olarak ambulans çağırılmalı ya da hasta direkt olarak acil servise yetiştirilmelidir.

Mide Kanaması Halinde ilk Müdahale ve Tedavi Nasıl Yapılır?

  Mide kanaması yaşandığı anda ilk müdahale büyük önem taşımaktadır. Kanama geçiren hastaya kesinlikle ağızdan bir şey yedirilmeye ve içirilmeye çalışılmamalıdır.

Aynı zamanda hastanın rahatlaması adına kusturulma gibi işlemler kesinlikle yapılmamalı ve kustuğu kanı direkt olarak tükürmesi sağlanarak yutması engellenmelidir.

 Belirtilerin ilk kendini göstermesi ile birlikte ambulans çağırılmalı ve ilk yardım Acil tıp teknisyenlerine bırakılmalıdır. Bu aşamadan sonra hasta hastaneye kaldırılır ve ilk müdahale doktor tarafından gerçekleştirildikten sonra gerekli serum ve kan takviyesi gerçekleştirilir. Sonrasında uygun görülen endoskopi, damar yolu ile ilaç takviyesi ve gerekli durumlarda cerrahi müdahale gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan ''Alkolden Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir

Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir ?

Kolestrol Nasıl Düşürülür

Kolestrol Belirtileri | Kolestrol Nasıl Düşürülür ? | İbrahim Saraçoğlu