Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ?

Çok sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan mide yanması ile mide ekşimesi, zaman zaman pek çok kişinin sorunu olabilmekte ama mide ekşimesi ile mide yanması için kesin çözüm olabilecek doğal ve bitkisel yöntemler mevcuttur.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ?

Mide Yanmasının Ve Mide Ekşimesinin Nedenleri Nedir?

Mide yanmasına ve mide ekşimesine pek çok neden sebep olabilmektedir. Mide yanmasına ve mide ekşimesine neden olabilen sebepler ise, mide fıtığı, böbrek taşı, depresyon, üzüntü, stres, lokmaları çiğnemeden yutmak, ülser ve gastrit, laktoz intoleransı ve dış gebelik şeklindedir.

Ayrıca, apandisit, çok hızlı ve çok fazla yemek yemek, alkol ve sigara kullanımı, gluten intoleransı, acılı, baharatlı ve nişastalı yiyecekler tüketmek, antibiyotik ve ağrı kesici gibi bir takım ilaçların yan etkileri, dış gebelik ve reflü hastalığı da mide ekşimesine ve mide yanmasına neden olan sebepler arasında yer almaktadır.

Mide Yanmasına Karşı Soğuk Süt Ve Karbonat

Mide ekşimesi ile mide yanmasından kurtulmak adına başvurabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden biri olan soğuk süt ve karbonat ikilisi, doğal mide rahatlatıcılarından en etkilisidir. Bir tatlı kaşığı karbonatı bir bardak soğuk sütün içerisine karıştırarak, midenizde ekşime başlar başlamaz hazırladığınız karışımı içmelisiniz.

Soğuk süt ve karbonattan oluşan bu karışım, midenizin asit dengesini düzenleyeceğinden dolayısıyla da mide yanmanızı ve mide ekşimenizi kısa bir süre içerisinde geçirecektir. Ancak mide ekşimeleriniz sıklaşmaya başladıyda yemeklerden sonra tüketeceğinz bu karışıma ek olarak, gece yatmadan önce de bi çay kaşığı karbonat ile bir bardak suyu karıştırarak, elde ettiğiniz bu karbonatlı suyu içmelisiniz. Fakat bu karışım için dikkat edilmesi gereken nokta ise, yüksek tansiyon hastalarının bu karışımları denememesi gerekmektedir.

Mide Yanmalarını Kesen Bal Ve Limon Karışımı

Bal ve limon birleşimi ile hazırlanacak olan sıcak içecek, mide yanmaları ile mide ekşimelerin karşı doğal yöntemlerden biridir. Mide yanması ile mide ekşimesine karşı içilecek olan bu sıcak içeceğin hazırlanışı ise, bir bardak sıcak su içerisine yarım limon suyu ile bir tatlı kaşığı bal ilvae edilerek karıştırılı. Elde edilen bu sıcak içecek her yemeğin ardından çay gibi tüketilmesi ile mide asitlerinin aşırı üretimini engelleyeceğinden dolayı mide de oluşan ekşimeleri ve mide yanmalarını keser.

Mide Yanmasına Karşı En Kolay Yöntem Tahin

Mide yanmasına çözüm olan en kolay yol ise tahin tüketmektir. Sabahları aç karnına ve akşamları da aç karnına olmak üzere günde iki kez ikişer tatlı kaşığı tahin tüketmek, mideyi onararak, yanmayı ve ekşimeyi giderir ve üç ile dört gün içerisinde mideniz şifa bulur.

Mide Yanmasına Karşı Diğer Doğal Yöntemler

Mide ekşimeleri ile mide yanması gibi durumlarda uygulayabileceğiniz en pratik yöntem iki su bardağı soğuk su tüketmektir. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta, içeceğiniz soğuk suyu, yemeklerden hemen sonra içmemek ve yemeklerden yarım saat kadar sonra içmek gerektiğidir.

Ayrıca elma, muz ve karpuz gibi meyvelerde mide yanması konusunda son derece etkili olduğundan dolayı mide yanmanızın başlaması ile birlikte bu meyvelerden birini yemek midenizi rahatlatmaya yarayacaktır. Bunun yanı sıra miden yanmasına karşın badem tüketilebilir ve badem, içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde mide asidini nötralize etmektedir.

Ayrıca badem tüketimi konusunda aşırıya kaçmamalısınız, mide yanmanız ya da mide ekşimenizin başlaması durumunda bir avuç badem tüketmek yeterli olacaktır.Mide yanması ile mide ekşimesi konusunda doğal yöntemlerden biri elma suyudur ve tüketilecek olan elma suyunun hazır paketlenmiş olanlardan olmaması gerekmektedir. Mide yanmanız başladığında katı meyve sıkacağı yardımıyla elde edilecek olan elma suyunun içilmesi, anında etki göstererek mide yanmanızı geçirecektir.

Bir önceki yazımız olan ''Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balgam Nasıl Atılır

Balgam Neden Oluşur ve Nasıl Atılır ? | İbrahim Saraçoğlu

Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet Sancısına Ne İyi Gelir ? | Bitkisel Yöntemler