Öksürüğe Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Öksürüğe Ne İyi Gelir ? İbrahim Saraçoğlu

Öksürük kimsenin yaşamaktan hangi yaşta olursa olsun çok da haz etmediği bir duygu olmakla beraber yine de soğuk kış günlerinde, aşırı alerjik bünyelerde, kişilerin çok fazla soğuk su vb. içecekler içmesi, grip vb. sağlık durumlarda başına gelen ki zaman yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir olgu. Burada dikkat edilmesi gereken en temel olgu öksürüğün nedenlerinin tam olarak bilinmesi ama bunun yanında öksürüğe ne iyi gelir sorusuna da verilebilecek bazı yanıtlar da yok değil.

Bu yanıtlar elbette yıllardır süregelen ve denenerek etkinliği kesin olarak kanıtlanmış olan olgular. Burada kullanılan doğal yöntemlerin her biri gıcık, kuru öksürük, bebeklerde olan öksürük türüne göre farklı farklı değerlendirilmesi gereken olgular ve hepsinde ayrı ayrı ayrı doğal yöntemleri uygulamak gerekiyor.

Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Tam da bu noktadan öksürüğe ne iyi gelir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise kuru öksürükler için en ideal olan yöntemlerin başında bal karabiber bal çayı geliyor. Etkinliği son derece kanıtlanmış olan bir yöntem.  Kekik çayı da denenmesi gereken yöntemler arasında geliyor.

Dışarıdan alınan kekiğin kaynatılması ve bir süre bekletilmesi ile içilebilir. Bal özellikle çocuklarda ve bebeklerde ideal bir biçimde kullanılabilir. Ama burada çok yüksek miktarda yedirmemek gerekiyor.

Gıcık için denenebilecek yöntemlerin başında ise özel bir karışım gelir limon karabiber tuz karışımı denenebilir. Bir diğer oldukça etkili olan yöntem ise buhar olayı. Kişinin boğazını buhara tutarak nefes alması da boğazı rahatlatan faktörler arasında sayılabilir.

Elma sirkeli yastıklar ve soğan şurubu da hala geçmeyen öksürükler için etkin sonuçlar veren, son olarak denebilecek olan uygulamalardır.

Yine Geçmez İse

Ama tüm bunlara rağmen geçmiyor ise o zaman tek çare bir kulak burun boğaz uzman hekimine giderek öksürüğe ne iyi gelir sorusunun yanıtını bulmaktır. Burada doktor yapacağı tahlillerden sonra gerekli olması durumunda şurup ve antibiyotik tedavisine başlayabilir ama böylesi durumlarda asla rastgele öksürük şurubu kullanılmamalıdır zira bilinçsiz kullanılan öksürük şurubu öksürüğü kesmesine rağmen başka yan etkiler yaratmaktadır.

Bir önceki yazımız olan ''Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş Eti Apsesi Nedir ? Diş Eti Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer ?