Protein Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Protein Diyeti Nedir ? | Nasıl Yapılır ? | Diyet Listesi

Protein diyeti, çoğunlukla hızlı kilo vermek isteyenlerin ve sporcuların tercih ettiği bir diyet şeklidir. Protein diyeti uygularken ilk başlarda su kayıpları sayesinde gelen hızlı kilo kayıpları diyeti uygulayan kişileri motive edeceğinden dolayı hem hızlı kilo vermek için hemde kolay kilo vermek için uygulanan diyet sistemidir.

Fakat porsiyon kontrolünü ayarlayamamanız durumunda yüksek protein, yüksek yağ anlamına gelmektedir. Protein diyetinin sağladığı en büyük avantaj, protein diyeti sayesinde verdiğiniz kiloların artık geri alınmamasıdır.

Protein diyeti ile verilen kiloların geri alınmamasının nedeni ise, protein diyeti ödem atıcıdan çok yağ yaktıran bir diyet çeşididir ve vücuttaki yağları yakarken, göbek ve basen çevresi gibi istenmeyen yağlanmanın oluştuğu bölgelerde de bölgesel zayıflama konusunda önemli bir role sahiptir.

Protein Diyeti

Protein Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir Ve Etkileri Nelerdir?

Protein diyetinin ilk amacı, beslenme alışkanlıklarında köklü değişikliklerin sağlanmasıdır. Protein diyeti programı uygulanırken ilk on günlük süreçte yalnızca yumurta, yağsız et, tavuk, balık, yoğurt ve peynir gibi protein içerikli gıdalar tüketilmelidir. Protein diyeti ile verilebilecek kilo, kişinin bünyesine bağlı olarak ortalama üç ile yedi kilo arasındadır. Yani protein diyeti kaç kilo verdirir sorusunun cevabı kişiye bağlı olarak bir hafta içerisinde üç ile yedi kilo arasında şeklindedir.

Protein Diyetinin Zararları Var Mıdır Ve Yan Etkileri Nelerdir?

İlk uygulama aşamalarında Protein diyeti, beslenme alışkanlıklarınız üzerinde köklü değişimlere sebep olabileceğinden dolayı kimi bireyler üzerinde ağız kuruluğu ve nefes darlığı gibi protein diyeti yan etkileri görülmesi mümkündür. Protein diyetinin bu tür yan etkilerinden nol su tüketerek ufak zararların üstesinden gelebilmenin mümkün olmasının yanı sıra yine protein diyetine bağlı bu tür etkiler, çok ileri derecelerde yaşanmadığı müddetçe endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır.

Protein Diyetinde İlk On Gün Tüketilmesi Gereken Besin Programı

Protein Diyeti

Protein diyeti, ilk on gün tüketilmesi önerilen besinlerin, tüm öğünlerde tekrarlanarak tüketildiği diyet programıdır ve bu aşama saldırı aşamasıdır. Protein diyetinin saldırı aşamasında günlük tüketilmesi gereken besinler ise, birinci gün sığır eti, ikinci gün hidi ve tavuk eti, üçüncü gün yağsız tüm et çeşitleri, dördüncü gün tavuk ciğeri ve sığır eti, beşinci gün sınırsız şekilde tüm balık çeşitleri, altıncı gün midye gibi kabuklu deniz ürünleri, yedinci gün gün iki adet yumurta, sekizinci gün yoğurt ve süt, dokuzuncu gün yeşillik ile detoks günü ve onuncu gün ise, marul ve benzeri mevsim yeşilliklerinin tüketildiği gündür.

Protein Diyetinde İkinci On Gün Tüketilmesi Gereken Besin Programı

Protein diyetinin saldırı aşaması olan ilk on günlük süreci atlatanlar, ikinci on günlük beslenme programında tüketilen proteinlerin yanında sınırsız sebze tüketmeye başlayabilir. Ayrıca protein diyetinin ikinci on günlük aşaması olan takviye aşamasında tüketilen protein ve sebzelere ilvaeten günden iki litre kadar su içilmeli ve içilen bu su ise, protein diyetinden kaynaklanacak olan yan etkileri ortadan kaldırmaya yarayacaktır.

Protein Diyetinde Üçüncü On Gün Tüketilmesi Gereken Besin Programı

Protein diyetinin üçüncü on günlük aşaması takviye aşamasıdır ve takviye aşamasında her gün yine protein ve sebze tüketilmeye devam ederken, bunlara ek olarak ise meyve tüketimi de arttırılmalıdır. Ayrıca protein diyetinin üçüncü aşaması olan takviye aşamasında karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için arttırılan kalorisi düşük meyve tüketiminin yanı sıra çok az bir miktarda ram buğday ekmeği de tüketilmeye başlanabilir.

Protein Diyetinde Dördüncü On Gün Tüketilmesi Gereken Besin Programı

 Protein diyetinin dördüncü ve son aşaması olan koruma aşamasında, yalnızca perşembe günleri protein tüketerek, kalan günlerde ise dilediğiniz yemeği çok az yağlı olmak ve ekmeksiz olmak şartıyla tüketebilirsiniz.

Protein Diyeti Yaparken Uymanız Gereken Kurallar

Dört aşamadan oluşan protein diyetinin uygulanması esnasında protein diyeti uyulması gereken kurallar olarak dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Protein diyeti esnasında uyulması gerekenler ise, tatlı tüketimi diyet esnasında kesinlikle yasaktır ve içeriğinde yoğun biçimde yağ ile zararlı maddeler bulunmakta olan ketçap, mayonez, yağ ve şeker gibi gıda maddelerinin de tüketimi kesinlikle yasaktır. Protein diyetinde ki yasaklardan biri d tuz tüketimi konusundadır ve tuz tüketimi de yasaktır. Protein diyetinde dikkat edilmesi gereken bir husus da öğünler konusundadır ve asla öğün atlamayarak tüm  gün aynı besinler yine tüm öğünlerde tüketilmelidir.

Ayrıca protein diyet programını uygulamaya başladığınız ilk üç gün egzersiz ile ağır spor uygulanması uygun görülmemektedir. Protein diyet programında protein diyet listesi eksiksiz bir şekilde uygulandığında ve uyulması gereken yasaklara uyulduğunda fayda sağlamakta ve amino asitler aynı zamanda kas yapmak için de yararlıdır. Protein diyeti beslenme planınızı belirlemeden evvel kan değerlerinizin iyi analiz edilip ona göre bir plana girmeniz gerekmekte ve standart düşük protein ile beslenenerek herhangi bir sağlık problemi yaşamayan bir sporcuysanız, kısa vadede protein diyeti sayesinde olumlu etkiler görebilecekken, böbrek taşınız varsa, gut hastasıysanız ya da kronik böbrek yetmezliği sorununuz var ise, protein diyeti bu kişilere faydadan çok zarar sağlayabilecektir.

   Ayrıca protein diyeti yaparken öğün aralarında beş saatin geçmiş olmasına dikkat edilmelidir. Yine protein diyeti esnasında acıktıkça yeşil çay, şekersiz kahve ya da çay tüketebilirsiniz. Protein diyetini yaptığınız süreç boyunca hergün günde bir saat yürüyüş yapmalı ve yine diyet boyunca her gün iki litre kadar su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Protein Diyeti Neden Kilo Verdiren Bir Diyettir?

Kilo
Kilo

Protein diyeti sayesinde zayıflamak konusunda etkili olan etmen, protein açısından zengin gıdaların tüketimine ve yüksek protein alımına bağlı olarak metabolizmanın hızlanmasıdır. Proteinler, vücut tarafından sindirimi zor besilerdir ve içerik bakımındanda metabolizmayı hızlandırı etkiye sahiptirler. Bu sayede protein oranı yüksek gıdalar ile beslenmenin neticesinde hızlı bir şekilde zayıflama sağlanmaktadır.

Protein Diyeti Herhangi Bir Sağlık Sorununa Neden Olur Mu?

Protein diyeti uygulamak, kan kolesterol seviyelerinin yükselmesi, böbrek hastalıklar ve karaciğer yağlanması gibi bir çok sağlık sorununa yol açabilme olasılığı bulunmaktadır.

Protein Diyeti İle Üç Günde Üç Kilo Verdiren Diyet Listesi

Protein diyeti ile üç günde üç kilo verdiren diyet listesinin birinci gün menüsü, kahvaltıda az yağlı beyaz peynir ile şekersiz çay, öğle yemeğinde haşlanmış bir adet tavuk göğsü ve akşam yemeğinde ise bir kase light yoğurt şeklindedir. İkinci gün menüsü ise, kahvaltıda şekersiz çay ile haşlanmış bir adet yumurta, öğle yemeğinde haşlanmış barbunya veya bir kase zeytinyağlı  barbunya, akşam yemeği ise, tavada az yağ ile pişmiş ya da haşlanmış yüz gram kırmızı et, balık veya tavuk şeklindedir. Üçüncü gün menüsü ise, kahvaltıda yine şekersiz çay ile bir adet haşlanmış yumurta, öğle yemeği yüz gram kadar tavuk, kırmızı et ya da balık, akşam yemeği ise barbunya ya da bakla gibi protein içeren baklagiller yemeği şeklindedir.

Bir önceki yazımız olan ''Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Geçer ? Sivilceyi Kesin Geçiren Yollar

Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Nedir ? | Nasıl Yapılır ? | Diyet Listesi