Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu | Bitkisel Çözümler

    Saç dökülmesi sorunu, günümüzde hem erkekler hem de kadınlar tarafından yaşanan ve estetik sorunlara yol açabilen problemlerin başında gelmektedir. Saç dökülmesine yol açabilen pek çok etmen bulunmakta ve erkeklerde saç dökülmesinin en önemli sebeplerinde biri genetik olması ya da demir eksikliğinden kaynaklanırken, kadınlar da ise saç dökülmesi, mevsimsel etkenlerin yanı sıra çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Saçınızı taramanız durumunda ya da elinizi saçınıza atıp çektiğinizde elinizde gördüğünüz bir avuç saç aslında o an kopmamış, çinko eksikliği ya da yıpranma gibi nedenlere bağlı olarak ele gelen bu saçlar, aslında bir ya da iki ay öncesinde saç kökünden kopar ama deri kanalında tutulur.

Saç Dökülmesi Sorunu

Deri kanalında tutulan saçın deriden ayrılabilmesi için ise saçınızı taramanız ya da saçınızı elinizde basitçe çekmeniz yeterlidir. Şayet saç dökülmeniz varsa ve çinko ya da demir eksiliği nedeniyle meydana gelip gelmediğini anlayabilmek için öncelikle doktora danışmanızda fayda vardır.

Ayrıca saç dökülmesine iyi gelen bakım kürleri ve beslenme şekiller olduğu gibi saç hücrelerinin güçlenmesini, yenilenmesini ve daha kuvvetli bir hale gelmesi için almanız gereken vitaminler de bulunmaktadır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Deniz ürünleri, saç dökülmesini engellemesi sebebiyle tüketmeniz gereken yiyeceklerin başında gelmekte ve en etkili olan isi somon balığıdır. Deniz ürünleri ile somon balığının yanı sıra yulaf, barbunya, yumurta, süt ürünleri, havuç, fındık, süt ürünleri ve et ürünleri de saç dökülmesine karşı tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir.

Ayrıca kuruyemişler de saç dökülmesine iyi geldiği için tüketilmesi gereken besinlerdendir. Saç dökülmesini önlemesi için kuruyemiş tüketeceğiniz zaman öncelikle tercihinizi E vitamini deposu olan badem, fındık ve cevizden yana yapmanız faydalı olacaktır. Demir eksikliğinin de saç dökülmesi sebeplerinden biri olması nedeniyle demirin en çok bulunduğu sebzeleri tüketmek önemlidir. Demir minerali açısından zengin olan ıspanak, roka, marul, maydanoz, pazı, tere ve nane gibi sebzeler mutlaka beslenme programınızda yer almalıdır.

Saç Dökülmesini Önleyen Bakım Kürleri

Saçlarınızın dökülmesini önlemek amacıyla evinizde hazırlayabileceğiniz bakım kürleri de bulunmaktadır. Uygulayabileceğiniz saç dökülmesini önleyen bakım kürü için malzemeler, iki kaşık bal, iki kaşık çam terbenti yağı, üç kaşık zeytinyağı, iki kaşık badem yağı ve iki adet E vitamini kapsülüdür.

Bu bakım kürünün yapılışı ise, malzeme listesinde sayılan tüm yağları bir kase içerisine dökerek iyice karıştırın ve üzerine E vitamini kapsülünü açarak tozunu ekleyin ve iyice karıştırın. Temiz bir fırça yardımı ile hazırladığınız karışımı saç diplerinize sürün ve karışımı tamamen yedirdikten sonra da elinizle saçlarınıza masaj yapın.

Bakım kürünün tamamın saçınızın tamamına sürdükten ve masaj yaptıktan sonra bone ya da streç film ile sararak otuz dakika kadar bekleyin. Otuz dakika sonunda ise saç tipinize uygun olarak kullandığınız şampuanınız ile saçlarınızı iyice yıkayarak kurutun.

Bu saç bakım kürü saç dökülmesine iyi gelmesinin yanı sıra saç kırıklarına da iyi gelmektedir ve düzenli aralıklar ile kullanıldığında ise saç dökülmeleriniz azalmış olduğunu göreceksiniz.

Saç Çıkartan Ve Saç Dökülmesini Durduran Doğal Kür

Saç çıkarmayı sağlayan ve aynı zamanda saç dökülmesine bitkisel çözüm olan kür için gerekli olan malzemeler, sarımsak yağı, badem yağı, çam yağı, zeytinyağı, biberiye yağı ve ısırgan yağı beşer gram olarak yağların tamamı bir şişe içerisine dökülerek iyice çalkalanır.

Yağlardan oluşan bu karışımı, uygulayacağının ilk hafta her gece, ikinci hafta iki gecede bir ve üçüncü hafta ise üç gecede bir kez olmak üzere saçlarınıza uygulayınız. Bu kürü, önce saç diplerinize uygulamalı ve ardından da masaj yaparak tüm saçınıza uygulamalısınız. Üç haftalık kür uygulamasının ardından yine üç  gecede bir olmak suretiyle uygulamaya devam edebilirsiniz.

 Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Saç Dökülmesine Karşı Lavanta Kürü

Lavanta
Lavanta

Günümüzde saç dökülmesi hem kadınların hemde erkeklerin muzdarip olduğu ortak bir sorun olup, mevsim değişikliği, hatalı beslenme, yanlış uygulanan diyet ve rejim uygulamaları, yanlış kozmetik ürünler, hatalı saç bakımı, kronik hastalıklar, doğum yapmak ve ruhsal gerginlik gibi sebeplere bağlı olarak saç dökülmesi sorunu gelişebilmektedir.

Bu sorundan kurtulmak isteyenlerin ise Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu saç dökülmesi için olan lavanta kürünü deneyebilir. Bu lavanta kürü ise içme kürü ve saç yıkama kürü olarak iki şekilde uygulanmaktadır.

    Saç dökülmesini durduran saç yıkama şeklinde ki lavanta kürünü uygulayabilmek için öncelikle saçlarınızın yıkanmış olması gerekmektedir. Saç yıkama kürünün hazırlanışı ise, üç su bardağı su kaynatılarak içerisine bir tatlı kaşığı atılır ve hafif ateş üzerinde beş dakika kadar demlenir.

Lavantalı karışım beş dakikanın ardından ocaktan alınarak süzülür ve ılınması ile saçlarınızı bu su ile iyice ıslatabilirsiniz. Lavanta kürü ile iyice ıslattığınız saçlarınızı yarım saat kadar bekleyerek saçınızı durulayıp kurulayın ve saçınızı kuruturken doğal olarak kurumasını tercih edin. Saç yıkama şeklinde olan bu lavanta kürünü iki ay süresince şaçlarınızı yıkadıktan sonra uygulayınız.

 Saç dökülmesini durduran içme şeklinde olan lavanta kürünün hazırlanışı ise, bir buçuk su bardağı su içerisinde bir tatlı kaşığı lavanta, yedi dakika kadar hafif ateşte demlenerek ocaktan alınır ve süzülür.

Süzdüğünüz bu karışım ılınınca içilir ve on beş gün boyunca her gün akşam yemeklerinden iki saat kadar sonra bir çay bardağı dolusu içilmesi gerekmektedir. Saç dökülmesi için uygulanacak olan bu lavanta kürü on beş gün uygulanmasının ardından on gün ara verilerek tekrar yine her gün olacak şekilde on beş gün daha uygulanarak kür sonlandırılır. Burada dikkat edilmesi gereken uygulanacak olan bu kürün her kullanım için taze olarak hazırlanması gerekmektedir.

Saç Dökülmesini Önleyebilecek Yıkama Yöntemi

Pek çok kişinin yaşamakta olduğu saç dökülmesi sorunu için uygulanan saç dökülmesi bitkisel bakım kürleri yanı sıra uygulayabileceğiniz bir de yıkama yöntemi de mevcuttur. Saç yıkama yönteminde kullanacağınız durulama suyunun tarifi, ortalama iki ya da üç litre kadar suyun içerisine bir bardak üzüm sirkesi dökerek bu karışımı saçlarınızı durulamakta kullanınız.

Öncelikle saçlarınızı zeytinyağlı sabun kullanarak iyice yıkayınız ve ardından tarife göre hazırlamış olduğunuz durulama suyunu kullanarak saçlarınızı durulayınız. Bu yıkama yöntemini kırk beş gün boyunca kullanmanız durumunda ilk yirmi gün içerisinde saç dökülmenizin durduğunu ve kırk beşinci günde ise yeni saçlarınızın çıktığına şahit olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan ''Kepeğe Ne İyi Gelir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

1 Yorum

Bir Yorum Bırak
  1. Merhaba bende erkek tipi dökülme vardı çok fazla saçımı kaybettim bir çok doğal maske denedim en çok faydasını gördüğüm saç çıkarıcı titanyumlu set oldu çok memnun kaldım dökülen saçlarım tekrar geldi öneririm 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık Belirtileri | Kabızlık Neden Olur ? | Ne İyi Gelir ?

Diş Eti Apsesi Nedir ? Diş Eti Apsesi Belirtileri ve Tedavisi